Účel svätí prostriedky

Autor: Filip Glasa | 1.2.2012 o 14:34 | (upravené 1.2.2012 o 15:01) Karma článku: 4,82 | Prečítané:  966x

Žraloci, alebo ako ich nazývame „finančné skupiny" sú súčasťou podnikateľského prostredia a politiky už dlhé roky. Minimálne od kupónovej privatizácie. Penta, J&T, Slávia, Istrokapitál, Arca a mnohé ďalšie sa vyšvihli práve pri kupónke. V 90 tych rokoch a aj na začiatku nového tisícročia tieto skupiny takmer všetci vnímali negatívne. Od médií až po minoritných akcionárov slovenských podnikov.

Neskôr po roku 2000 sa vnímanie začalo meniť. Žraloci síce zostali žralokmi, ale takými lepšími. Novinári boli mäkší, v rozhovoroch a v otvorených stretnutiach sa kauzy neriešili. Ani pod lampou a ani inde. Slušní a uznávaní ľudia, umelci, novinári nemali problém spolupracovať na projektoch, ktoré nejakým spôsobom spadali do pôsobiska (dnes už) private equity skupín.

Žraloci si tak dobre vyžehlili mediálny obraz, že sa dokázali stať pozitívnymi vzormi aj pre niektorých mladých začínajúcich podnikateľov. Podotýkam, že slušných mladých podnikateľov. Ani google a listovanie v staršej tlači im tento pozitívny mediálny obraz nepokazil.

Zrazu sa už nikto nečudoval, že privatizér alebo žraločia skupina podporuje kultúrne aj bulvárne podujatia, charitu, neziskovky, umenie a všetko možné. A do radu pre peniažky sa postavili ďalší a vôbec nepochybovali.

Nedávno som v rádiu počul ako sa istý pán dostal k Jozefovi Tkáčovi a žiadal o finančnú podporu kultúrnej akcie. Veď koho iného osloviť keď nie práve bohatého podnikateľa. Tkáč peniaze v tomto prípade nedal, ale ten vzorec myslenia žiadateľov je zaujímavý.

Z hlavy si spomínam si na ďalšie dva prípady sponzorovania kultúry. Bratislavské Jazzové dni Horizont. Horizont bola naozaj tá Ponziho schéma, kde veľa ľudí prišlo o peniaze. Štúdio S (L+S) zase podporuje nadácia Penta.

Týmto nechcem nejako kritizovať prácu pánov, ktorí stoja za spomínanými kultúrnymi projektmi. Všetkých troch si naoaj vážim.

Chcem však ukázať ako sme si zvykli chodiť po peniaze k hocikomu. Nezáleží na to, čo si o darcovi myslíme a čo urobil v minulosti. Ani si to pre istotu nezisťujeme. Ak je účelom podpory kultúra, charita, umenie alebo nejaké iné všeobecné dobro, tak nám na darcovej povesti nezáleží. Účel svätí prostriedky.

Lenže získaním peňazí vylepšujeme mediálny obraz darcu. Spolupráca známych osobností na akciách a projektoch rôznych firiem tiež zlepšuje imidž týchto firiem. Roky sme celá spoločnosť vylepšovali imidž práve tým žralokom, ktorí boli a aj dnes sú zapletení do vážnych káuz.

Proti komu máme teda dnes protestovať? Prečo sa nám nepozdáva financovanie politických strán? Veď robia len to isté čo dlhé roky robíme aj my. Berú peniaze od žralokov a privatizérov. Nekúpili si len politikov, ale kúpili si aj nás.

Myslím, že netreba ísť nikam protestovať. Malo by stačiť pouvažovať nad tým, čí účel naozaj svätí prostriedky. A brať si príklad od pána Smoljaka, lebo sa z toho zbláznime a odvezie nás doktor Chocholoušek.:

 

 

PS - ak si spomínate na nejaké projekty bizarné tým, že boli sponzorované žralokmi a privatizérmi, tak napíšte do diskusie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Väčšiu lož a nepravdu o Paškovi ešte nikto nevyriekol (Schutzov týždeň)

Komunikačná bunka na Úrade vlády nesmie byť odmeňovaná z peňazí poplatníkov, ale jedine z kasy strany.

ŠPORT

Sagan bol v Japonsku za hviezdu, obliekli ho do kimona

Vlani Sagan na exhibičnom podujatí v Japonsku chýbal.

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, diaľnicu na Trnavu rozšíri na osem pruhov

Proti zmenám sa postavili aktivisti aj Bratislavský samosprávy kraj.


Už ste čítali?