Koľko slovenských firiem je v strate a koľko v zisku?

Autor: Filip Glasa | 2.12.2013 o 10:08 | Karma článku: 14,40 | Prečítané:  9810x

Podľa ministra Kažimíra väčšina akcioviek neplatí dane. Týmto argumentom obhajuje daňové licencie. Peter Kažimír však už raz ukázal ako dobre vie pracovať s číslami, keď v televízii prezentoval zázračné zníženie cien plynu. Má aj pri daňových licenciciách tie čísla tak neomylne spočítané?

Kažimír sa vyjadril, že 70% akciových spoločností neplatí dane. Tak sa píše v piatkovom článku v SME. Dúfam len, že pán minister tento krát počítal lepšie ako pri jeho legendárnom vystúpení v televízii:

Kažimírové tvrdenie neviem overiť presne, ale vieme sa pozrieť aspoň na čiastkové údaje menšej vzorky firiem. Na Slovensku je približne 7000 akciových spoločností. Z nich určitá časť zverejňuje svoje účtovné závierky v Obchodnom Vestníku. Pri týchto 1297 akciovkách z Obchodného vestníka, máme vo FinState spoľahlivé dáta o ich hospodárení.

Z 1297 akcioviek bola drvivá väčšina aktívnych, keďže vykazovali tržby a  neboli v likvidácii. Počet neaktívnych (spiacich) firiem bol pri nich zanedbateľný. Akciovky som rozdelil na ziskové a stratové. Ziskové zvyčajne platia nejakú daň z príjmu a stratové nie.

Z 1297 akcioviek, ktoré publikovali účtovnú závierku s Obchodnom Vestníku bolo 33% stratových a 67% ziskových. Ako by dopadlo porovnanie všetkých 7000 akciových spoločností je otázne. Skúsime na väčšej analýze popracovať v dlhšom časovom horizonte.

Podiel stratových a ziskových akcioviek z Obchodného vestníka (1307 spoločností):

Ak už sa hrabeme v tých akciovkách a máme dáta o všetkých obchodných spoločnostiach a družstvách z Obchodného vestníka, tak by nebolo od veci pozrieť sa aj na túto širšiu skupinu firiem. Z Vestníka máme vo FinState spoľahlivo spracované dáta o 5041 obchodných spoločností a družstiev. Z nich drvivá väčšina je aktívna (má tržby a nie je v likvidácii).

Podiel stratových a ziskových firiem bol veľmi podobný ako pri akciovkách. 72% firiem je v zisku a 28% v strate. Treba však povedať, že tu pracujeme s ešte menšou vzorkou oproti celkovému počtu firiem, ako pri akciovkách.

Podiel stratových a ziskových spoločností z obchodného vestníka (5041 spoločností):

Pri aktívnych firmách, ktoré zverejňujú výsledky v obchodnom vestníku, je presne opačný pomer ako tvrdí Kažimír. Približne 70% z nich je ziskových a ziskové firmy zvyčajne platia dane.

Ak z celkového počtu všetkých akcioviek, alebo aj ostatných obchodných spoločností až 70% neplatí dane, tak ako tvrdí Kažimír, tak by sa malo pátrať po tom, koľko z nich je vôbec aktívnych (či vykazujú tržby, či nie sú v likvidácií a podobne). Po zavedení daňových licencií budú chcieť podnikatelia takéto spiace firmy zlikvidovať. Štát z nich zrejme žiadne dane aj tak neuvidí. Druhá vec je, či takýto nápor likvidácií firiem budú stíhať naše súdy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Slováci majú stále móresy sedliakov. Chcú bývať vo vlastnom

Vlastniť dom nie je pre Nemca status bohatstva. Skôr sa pozerá na to, či mu vlastné bývanie nebude na príťaž.

KULTÚRA

Ako súdili najväčších nacistických vrahov

Pred 70 rokmi si vypočili nacistický lídri rozsudok v najsledovanejšom procese v dejinách.

PLUS

Hviezdoslavov Kubín bol hrôza, ale pekne zarecitovaná

Zaujíma to po šesťdesiatich rokoch ešte niekoho?


Už ste čítali?