Zbohom garanciám

Autor: Filip Glasa | 15.9.2011 o 10:09 | (upravené 15.9.2011 o 12:32) Karma článku: 4,35 | Prečítané:  1277x

II. pilier a nastavenie dôchodkového zabezpečenia spolu s I. pilierom má množstvo chýb a nedomyslených situácií. Mihálova reforma všetky chyby síce neodstránila, ale to čo priniesla je určite pozitívom pre budúcich dôchodcov. Prečo sú tieto zmeny pozitívne a ako za máme zachovať po zmenách v II. pilieri?

Ľudia sú zvyknutí nadávať na všetko, tak skúsme niektoré argumenty proti zmenám v II. pilieri rozobrať:

Prečo sa zrušili garancie v ostatných fondoch?

Ak by sa nezrušili garancie, tak by nebol dôvod mať na výber z viacerých fondov. Všetky by boli rovnaké, pretože by sa napriek názvu držali veľmi konzervatývnych stratégií. Okrem toho ľudia čo vyžadujú garanciu majú možnosť vybrať si dlhopisový fond. Ak už mám jeden konzervatívny garantovaný fond, tak na čo sú mi ešte ďalšie garantované?

Nie je výhodnejšie mať peniaze v banke bez poplatkov a s istým úrokom?

To že na termínovanom vklade nemáte poplatok neznanemná, že na ňom banka nezarába. Na termiňáku má maržu, ktorú však nevidíte. S ohľadom na nízku finančnú gramotnosť a dobrú znalosť bankových vkladov slovenskými občanmi možno mohli v II. pilieri zmeniť garantovaný fond na termínovaný vklad. Všetci by boli hneď spokojnejší :-)

Prečo majú DSSky také vysoké poplatky?

Poplatky v DSSkách sú v skutočnosti veľmi nízke. Na bežnom trhu sú poplatky za správu fondov a obdobných produktov aj niekoľkonásobne vyššie. Jedným z prínosov prečo je II. pilier povinný a prísnejšie regulovaný je aj to, že sú v ňom o dosť nižšie poplatky ako v bežných produktoch na "voľnom trhu".

Príklady:

TAM - Euro dlhopisový plus fond 1,05% p.a. za správu

ČSOB Vyvážený fond - 0,7% p.a. za správu

Pioneer Funds - Emerging Europe and Mediterranean Equity - 1,5% p.a. za správu

ETF iShares DAX (indexový fond) - 0,17% total expense ratio

Vačšina životných poistiek - platíte obdobné poplatky ako v podielových fondoch + ďalšie poplatky naviac pre poisťovňu

III. pilier - DDS ING konzervatívny príspevkový fond - 0,1% mesačne

III. pilier - DDS Tatra banka rastový príspevkový fond - 0,205% mesačne

Väčšina hedge fondov - 2% za správu + 20% zo zisku

 

Poplatky vo fondoch II. piliera na úrovni 0,2-0,3% ročne za správu a 5,6% zo zisku sú pri porovnaní s bežnými produktami lacné. Bolo by zaujímavé pozrieť sa s akými nákladmi pracuje Sociálna poisťovňa. Ak by sa zmestila do 0,3% ročne zo "spravovaných" peňazí, tak by to bol obrovský úspech.

Akciám neverím, odteraz už budú navždy len padať

V tom prípade však nemôžete veriť ani Sociálnej poisťovni a dôchodkom z I. piliera. Jednak si môžete vybrať dlhopisový (garantovaný) fond kde akcie nie sú. Budú v ňom prevažne štátne dlhopisy. Ak máte problém veriť štátu a jeho záväzkom (dlhopisom), tak nemôžete veriť ani štátnej sociálenej poisťovni a I. pilieru.

Okrem toho, ak by naozaj všetko na svete skrachovalo, akcie išli ku dnu, hospodársky rast by bol záporný, tak by sa to dotklo samozrejme aj vyzbieraných peňazí do I. piliera. Štát by nedokázal vyplácať dôchodky v I. pilieri tak ako to dnes proklamuje.

Zjednodušene povedané aj I. aj II. pilier závisia na hospodárskom raste a prosporite domácej aj globálnej ekonomiky. Katastrofické scenáre by sa dotkli vývoja akciových trhov, ale rovnako aj nezamestnanosti, výšky platov a teda aj výšky odvodov do Sociálnej poisťovne. A práve z nich sa platia dôchodky. Dlhopisové fondy by zase v prípade katastrofikého scenáru mohli doplatiť na neschopnosť štátu splácať svoje záväzky/dlhopisy.

Akcie aj dlhopisy sú pyramída podobne ako BMG invest

V určitom zmysle sa to tak dá chápať. Akcie a zisky podnikov rástli po II. svetovej vojne aj vďaka úverovej expanzii. A keď nebudeme ekonomiku poháňať ďalšími úvermi (peniazmi), tak bude rast pomalší, žiadny, alebo záporný v horizonte rokov až do doby, kým prejdeme nepríjemnou ozdravnou kúrou.

Na dlhopisy má úverová expanzia negatívny vplyv z toho dôvodu, že rast úverov (peňazí) defakto vytvára infláciu a tým znižuje hodnotu aktív s fixným úrokom.

Problém je však v tom, že alternatíva vo forme I. piliera a dôchodkov zo Sociálnej poisťovne sa s takýmto scenárom vyrovná len papierovo. Valorizácia a zásluhovosť v I. pilieri je momentálne dosť štedrá, ale ako som už spomínal, tak v prípade výrazného zhoršenia ekonomiky nebude mať z čoho takéto štedré dôchodky platiť.

Verím len investícii do zlata a pôdy

Na drahé kovy a reality to je vo fondoch DSS priestor len do 20% z celkových aktív. Avšak ak ste takí výnimoční, že vám nestačí kombinácia bežne používaných aktív, tak vám isto nebude problém použiť výnimočný spôsob ako minimalizovať odvody výberom správnej formy podnikania. A teda namiesto platieb do I. a II. piliera svoje úspory uložte do zlata, pôdy a ďalších alternatív.

Ako využiť zmeny v II. pilieri vo svoj prospech?

  • Ak sa bojíte, tak zostaňte v garantovanom dlhopisovom fonde. Veľa nezarobíte, ale ani neprerobíte.
  • Ak sa trošku vyznáte vo finančných trhoch a máte skúsenosti s podielovými fondami, tak porozmýšľajte na negarantovanými fondami.
  • za tie roky vieme že, DSS nie sú schopné nadpriemerne zhodnocovať aktíva. Preto vynechajte vyvážený aj akciový fond a zamerajte sa na dlhopisový a najlacnejší indexový fond.
Zavedenie indexového fondu pokladám za najlepšiu zmenu v Mihálovej reforme. Je samozrejme otázka aké konkrétne indexy bude takýto fond kopírovať. A aká bude váha jednotlivých indexov. Bude len jeden globálny index, alebo povedzme európsky, americký a rozvíjajúce sa trhy? To zatiaľ nevieme a musíme si na to počkať do budúceho roka.

Ako bude vyzerať dlhopisový garantovaný fond? Vzhľadom na to, že bude fond garantovaný, tak určite nebude mať v portfóliu veľa papierov s dlhou splatnosťou. Bude sa zameriavať skôr na papiere a vklady so splatnosťou do jedného roka. Podobne ako peňažné podielové fondy. To z toho dôvodu, že pri dlhších splatnostiach dlhopisov by sa vystavoval riziku zmeny ceny týchto dlhopisov. Keď úroky stúpajú, tak ceny starých dlhopisov s nižšími kupónmi klesnú. Preto sa budú v garantovaných fondoch držať papiere a vklady s kratšou splatnosťou. Budú sa tak viac podobať na hotovosť ako na dlhopisové fondy.

Ako sa vysporiadať s turbulenciami na akciových trhoch?

  • Prvá možnosť je využiť garantovaný vklad, kde však prichádzate o možnosť vyšších výnosov. Pre niekoho však bude lepší vrabec v hrsti.
  • Indexový fond bude holubom na streche. Ak akciové trhy budú klesať, tak indexový fond klesne spolu s nimi a naopak.
  • Pravidelné dlhodobé investovanie si však s týmito výkyvmi môže poradiť vďaka takzvanému efektu priemerovania nákupnej ceny. Zjednodušene ak trhy klesnú, tak vy každý mesiac prikupujete lacnejšie a lacnejšie. Ak sa trhy o pár rokov dostanú aspoň na rovnakú úroveň, tak zarobíte.
Problém pri priemerovaní nákupnej ceny je však v tom, že to môže pôsobiť aj opačne. Predstavte si situáciu, že na začiatku sporenia chytíte dlhoročný rastový trend a zarobíte tak pekné peniaze. Ale pri sklonku vašej kariéri obdobie rastu skončí a dočkáte sa niečoho podobného ako v roku 2008. Vaše úspory za celú tú dobu naraz klesnú o desiatky percent.

Preto je potrebné trochu si všímať situáciu na trhoch hlavne v druhej polovici kariéri s blížiacim sa dôchodkom. Vtedy treba postupne presúvať nasporené peniaze do garantovaného fondu. Bohužiaľ dnes je systém zákonom nastevaný tak, že vám automaticky presunú úspory z akciového fondu do vyváženého 15 rokov pred odchodom do dôchodku, a z vyváženého do dlhopisového 7 rokov pred dôchodkom. Bez ohľadu na situáciu na trhoch a bez nejakého inteligentnejšieho postupného preklápania. Dúfajme, že sa aj toto nejakou ďalšou ovelou zmení.

Čo by mali robiť sebavedomí borci, ktorí to na finančných trhoch dokážu lepšie ako DSSky? Je to veľmi jednoduché - máte k dispozícii indexový fond a takmer ekvivalent hotovosti v podobe garantovaného (dlhopisového) fondu. Ak to na trhoch naozaj dokážete, tak nie je problém striedať držanie "hotovosti" a "indexu" podľa siuácie na trhoch. Alebo ako som už spomínal, zvoliť si takú formu podnikania, kde platíte minimum odvodov a úspory si môžete zhodnocovať sami.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?