Prvého apríla sa zmení druhý pilier

Autor: Filip Glasa | 24.3.2012 o 11:28 | Karma článku: 6,89 | Prečítané:  1809x

Tohto ročný prvý apríl nebude len v znamení kanadských žartov, dňa vtákov ale aj v znamení zmien v II. pilieri. Čo sa mení v druhom pilieri a ako sa k tomu postaviť? Nepodliehajte panike a zachovajte kľud.

V II. pilieri sa od dňa vtákov menia najmnä tieto veci:

Nové názvy fondov

  • Konzervatívny bude dlhopisový
  • Vyvážený bude zmiešaný
  • Rastový bude akciový

A ako už poznáme DSSky, tak oni ten prvý apríl nenechajú len tak bez srandy a z fondov nakoniec urobia toto:

  • z akciového urobia konzervatívne zmiešaný
  • zo zmiešaného dlhopisový so zmiešanými pocitmi
  • z dlhopisového urobia fond peňažného trhu
Už v minulosti DSSky posunuli rizikovo výnosový profil fondov o dva stupne nižšie, ako by napovedal názov, alebo ako predpokladal tvorca zákona.
A to už dávno pred zavedním garancií za Ficovej vlády. Teda ešte v dobe keď DSSky nemali výhovorku o zlých garanciách a o ešte horšej Ficovej vláde.

Za Fica sa síce zavieldli garancie, ale ani pred tým DSSky nebolii príliš odvážne

Celkom nový fond indexový fond

To ešte nevedeli čo na ne (DSSky) chystá minister Mihál. Mihál totiž zo svojim týmom vymyslel aj indexový dôchodkový fond. Ten nie je DSSkám pochuti. Čo im na indexovom fonde vadí prezrádzajú sami svojmi vyjadreniami. Lobovali hlavne o to, aby indexový fond mal rovnako vysoký poplatok ako iné fondy. K tomu netreba nič viac dodať.

Mihál DSSky nepotešil

Indexový dochodkový fond bude mať o čosi nižší poplatok za správu - 0,2% p.a. vs. 0,3% v ostatných fondoch. A okrem toho nebude mať vôbec výkonnostný poplatok ako ostatné fondy. Bude teda najlacnejší.

Filozofia indexového fondu je v tom, že manažéri fondov aj tak málokedy porazia akciový index (barometer trhu). Tak načo si nechať spravovať peniaze, keď si môžem kúpiť celý akciový trh. Zákon DSSkám umožňuje vytvoriť indexový dôchodkový fond z koša viacerých akciových indexov. Ideálne by bolo, aby rozumne pokrývali všetky významné akciové trhy vo svete. Teda mix vyspelých akciových trhov plus trošku akcií z rozvíjajúcich sa trhov.

Neboli by to však DSSky, ktoré by si pre nás na prvý apríl nenachystali žartík. Niektorí správcovia dôchodkov ešte nevedia aké indexy do fondu zahrnú. Iný správca pojal diverzifikáciu svojsky a do indexového dôchodkkového fondu dajú iba EURO STOXX 50 pozostávajúci z akcií spoločností v európskej menovej únie (eurozóny).

Zatiaľ najrozumnejšie zloženie indexového dôchodkového fondu bude mať VÚB Generali: MSCI World 85 percent a 15 percent na MSCI Emerging markets.

Čo však vedia lobisti dssiek (pardón: predsedovia predstavenstva) už teraz je, že indexové fondy určite nebudú klientom doporučovať a že sú veľmi rizikové. Naozaj?

Dva fondy naraz

Po novom môžeme mať dôchodkové úspory v dvoch fondoch naraz. Jeden z nich musí byť dlhopisový a druhý si vyberiete. Vyberiete si tiež pomer oboch fondov.
Aká bude rizikovosť akciového prípadne zmiešaného fondu zmiešaného z 50% akcií a z 50% dlhopisov? A aká bude rizikovosť portfólia zloženého z polovice z indexového (tiež akciový) a z polovice z dlhopisového fondu? Bude rizikovosť rovnaká, alebo len veľmi podobná?

Čo však bude isto rozdielne, budú poplatky v kombinácii indexový fondy a dlhopisový fond. V akciovom fonde, alebo zmiešanom fonde, ktorý môže mať rovnaký výnosovo rizikový profil, budú polatky o čosi vyššie.

Garancie už len v dlhopisovom fonde

Garancie zostanú už len v dlhopisovom fonde. Kto garancie vyžaduje, može nechať celé alebo veľkú časť úspor práve v dlhopisovom fonde. Kto túži po garanciách aj v zmiešanom a akciovom fonde, tak práve pre neho pripravila DSSka Poštovej Banky marketingovú akciu, keď ponecháva garancie aj v týchto fondoch. Konkrétne garancia kladného zhodnotenia v zmiešanom fonde na 8 ročnom horizonte. A v akciovom fonde na 12 ročnom horizonte. Znie to pre vás lákavo? Pre mňa nie, ale ak by náhodou, tak treba povedať, že čím vyššie garancie, tým viac sa fond musí podobať tomu "nudnému" dlhopisovému fondu.

Zlato, striebro a nehnuteľnosti

Zmiešaný a akciový fond bude môcť investovať aj do cenných papierov zastupujúcich drahé kovy. Maximálne však 20% z majetku fondu. To je malá výhoda aktívne spravovaných fondov, lebo v indexovom fonde nemajú byť drahé kovy ako zastúpené.


Kaník prišiel s návrhom o možnosti investovania aj do drahých kovov

Nehnuteľnosti môžu byť v dôchodkových fondoch zastúpené cez podiely otvorených podielových fondov (špeciálne fondy nehnuteľností) a cez akcie firiem podnikajúcich v oblastí realít.

Toto nevnímam ako pozitívum kvôli tomu, že špeciálne fondy nehnuteľností sú málo transparentné a veľmi odlišné ad bežných podielových fondov a cenných papierov. Ich hodnota sa totiž neodvodzuje od trhových cien na burze.

Hodnota špeciálnych fondov nehnuteľností sa určuje na základe znaleckého ohodnotenia budov v portfóliu a ocenenia realitných spoločností, ktoré tieto budovy vlastnia. Je to teda také dvojstupňové oceňovanie, ktoré nemusí mať až tak veľa spoločné s tým, ako by boli budovy a firmy ocenené na burze.

Ďalšie riziko je v tom, že dôchodkové fondy sa môžu stať odkladiskom neúspešných developerských projektov. Špeciálny fond nehnuteľností nakúpi nepredané/nepredajné priestory > DSSka nakúpi podiely v špeciálnom fonde nehnuteľností.

O tom, že sa slovenské finančné skupiny snažia ovplyvňovať dôchodkovú legislatívu smerom ktorý by im vyhovoval, asi nikto nepochybuje. Opakovane sa objavujú nápady o tom, aby DSSky museli investovať aj do nelikvidných (a nekvalitných) slovenských cenných papierov. O tom koho sú to nápady asi tiež nikto nepochybuje.

Virtuálna DSSka

Akademici na Ekonomickej fakulte UMB pripravili projekt virtuálnej DSSky. Ľudia budú mocť porovnávať zhodnotenia a hospodárenie naozajstných DSSiek s tou akademickou a virtuálnou. Lobisti (teda Predsedovia) DSSiek už dali médiám vedieť, že sa im tento nápad samozrejme nepáči.

Postupné presúvanie úspor pred odchodom do dôchodku

Postupné presúvanie úspor do dlhopisového fondu pre odchodom do dôchodku je rozumná zmena. Po starom sa táto zmena robila skokovo, čo by mohlo spôsobiť v niektorých prípadoch problém. Postupné presúvanie v 50tke, každý rok 10% z úspor, znižuje riziko toho, že pred odchodom do dôchodku výrazne klesnú akciové trhy a dôchodcovi klesna hodnota úspor tesne pred penziou.

Čo teda urobiť prvého apríla?
  1. zachovajte kľud a napodliehajte panike
  2. počkajte pár týždňov aj mesiacov na to, ako DSSky pochopia a aplikujú zmeny v zákone
  3. sledujte ako sa budú meniť portfóliá akciových a zmiešaných fondov
  4. počkajte si aké zloženei indexových fondov urobia DSSky
Až na zákade tých pozorovaní zvážte a rozhodnite sa pre zmenu DSSky a výber jedného či dvoch fondov. Do budúcna môžete pomer fondov aj samotné fondy samozrejme meniť.

A na záver ešte odkaz ako to vidí ministerstvo. Osobne si myslím, že nová vláda a nový minister, ešte urobia v dôchodkovom sporení ďalšie zmeny, takže si k aktuálnemu zákonu ešte nevytvárajte citový vzťah.

Všetky fotky sú použité zo SME.sk
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?