O indexových dôchodkových fondoch je ticho

Autor: Filip Glasa | 3.4.2012 o 11:31 | (upravené 3.4.2012 o 11:38) Karma článku: 7,96 | Prečítané:  1649x

II. pilier sa zmenil. Už 2 dni platí nový zákon o dôchodkovom sporení ale o indexových dôchodkových fondoch nie je počuť. Keby len to, ale v DSSkách od nových fondov ľudí dokonca odhovárajú. Na stránkach správcov dôshodkov je buď len veľmi málo informácií o indexových fondoch, alebo informácie o nich vôbec neviete nájsť.

Michal Nalevanko, ktorý robí výskum finančných trhoch a píše o akciách v Trende, napísal na facebooku príhodu z DSSky:

Čerstvá skúsenosť z pobočky DSS, kde som podpisoval prestup do indexového dôchodkového fondu: "To myslíte vážne?!" S takýmto prístupom majú DSSky reálnu šancu odhovoriť od takéhoto prestupu ešte aj tých, ktorí pre jeden podpis budú merať cestu na niektoré z ich pobočiek.

To, že DSSky nemajú indexové fondy v láske kvôli nízkym poplatkom, som už písal minule. Presne to je aj dôvod, prečo by ste mali zvážiť prestup z akciového do indexového fondu. Za 30 rokov ušetríte dosť peňazí na poplatkoch, keďže indexový fond je lacnejší a neplatí sa v ňom výkonnostný poplatok.

Ak nechcete v portfóliu príliš veľa akcií (dynamickej zložky), tak môžete mať úspory v dlhopisovom a indexovom fonde naraz. Ich pomer si zvolíte sami na základe vlastných preferencií. Konzervatívnejší  sporitelia 25/75 v prospech garantovaného fondu. A dynamickejší investori 75% do indexového a 25% fo garantovaného fondu.

Takto si môžete vytvoriť sami svoj vlastný zmiešaný fond s výhodnejšími poplatkami.

V indexovom fonde bude vždy cenný papier (ETF) naviazaný na určitý akciový index. Vo fonde mohlo byť podľa zákona aj viac indexov (kôš akciových indexov), ale správcovia uprednostnili lacnejšiu variantu s jedných indexom vo fonde. To však prináša nižšiu geografickú diverzifikáciu.

Treba ešte pripomenúť, že v minulosti mali DSSky vo svojich "aktívne" spravovaných fondoch zase len obyčajné indexové ETF (fondy obchodované na burze). Takže až taký rozdiel medzi "aktívnou" a pasívnou správou nebude. Jediný rozdiel bol v tom, že manažéri fondu menili pomery tried aktív.

Ako vyzerajú jednotlivé indexové fondy v rôznych DSSkách? Už sme si zvykli v minulosti, že sa fondy podobajú ako vajce vajcu. Ani tento krát nám správcovia dôchodkov nedožičili príliš veľa konkurencie:

Aegon - MSCI World
Axa - MSCI World
VUB Generali - MSCI World
Allianz - MSCI World
DSS Poštovej banky - MSCI Daily Net Total Return Europe Euro Index
ING - EURO STOXX 50

Posledné dva indexové fondy vyzerajú ako konkurencia, keďže sú rozdielne od štvoričiek z rodiny MSCI WORLD. Avšak práve tieto dva čisto európske akciové indexy neodporúčam kvôli nízkej diverzifikácii (Akcie len zo západnej Európy).

Kto sa teda rovnako ako ja, Michal Nalevanko, Ľudovít Ódor a mnoho ďalších rozhodne zostaviť si dôchodkové portfólio aj s indexového fondu, tak mu odporúčam vybrať práve zo štvoričiek MSCI WORLD. Tento index zastupuje okolo 1600 akcií vo viac ako 20 krajinách sveta z rozvinutých trhov. Chýbajú mi tam rozvíjajúce sa trhy (Ázia, Južná  Amerika, Stredná a Východná Európa), ale nič lepšieho na výber nemáme.

Portfólio indexu MSCI World prevzaté z MSCI:

Portfólio indexu MSCI World

Ostáva len dúfať, že zrovna indexové dôchodkové fondy, nepadnú za obeť zmenám dôchodkového sporenia za novej vlády.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?