Oligarchovia a naše dôchodky

Autor: Filip Glasa | 24.4.2012 o 13:08 | (upravené 24.4.2012 o 15:20) Karma článku: 14,13 | Prečítané:  3278x

Dnes SME uverejnil článok o ďalšej zmarenej protikorupčenej akcii. Okrem zmarenia akcie je článok zaujímavý tým, že sa v ňom znova potvrdilo, že oligarchovia majú záujem o úspory v II. pilieri.

Poštová banka aj Prvá Penzijná sídli v River Parku hneď vedľa hotelu KempinskiPoštová banka aj Prvá Penzijná sídli v River Parku hneď vedľa hotelu Kempinski

Podľa vyjadrenia exministra Mihála v článku je nesporné, že sa "niekto" pokúšal o využitie prostriedkov z dôchodkových úspor na financovanie svojich podnikateľských aktivít. A pri tomto pokúšaní ponúkol okrem 20 000 EUR aj poukaz do hotela Kempinski, ktorý postavila J&T Real Estate. V staršom článku na SME sa popisuje o čo išlo v tejto kauze presnejšie.

Podľa môjho názoru sa žraloci o II. pilier pokúšajú už celé roky. Tie peniaze, ale hlavne to, že každý rok je ich z odvodov viac a viac, im jednoducho nedá spať. Vymýšľajú všetko možné a nakoniec to vymysleli. Kúpili si DSSku. Moje podozrenie je také, že táto DSSka o pár rokov skončí ako odbytisko akcií a dlhopisov z dielne slovenských aj českých oligarchov.

Ako sa financovať z úspor niekoho iného, kto o tom zväčša ani netuší, si už vyskúšali v podielových fondoch Prvej Penzijnej. Vedeli ste že vo fondoch tejto dcéry Poštovej Banky sa nájdu tieto aktíva: dlhopisy Istrokapitálu, akcie TMR, hotely J&T a priestory v River parku? A ak sa v nich objavia aj nové emisie: akcie Sitno, dlhopisy JoJ a J&T, tak ma to vôbec neprekvapí. Vedia o tom podielnici Prvej Penzijnej? Prvá Penzijná veľmi nekomunikuje ani s médiami ako Trend. Ten sa dlhšie snažil zistiť, čo skrývajú fondy Prvej Penzijnej, alebo koľko gréckych dlhopisov nakúpila Poštová Banka. Ale oni len zatĺkali a zatĺkali.

Ak si teda tieto informácie nezistíte sami (vy alebo novinári), tak sa ich od správcu fondov a banky ovládaných Istrokapitálom nedozviete.

Zaujímavosťou vo vzťahoch J&T a Istrokapitálu je minoritný podiel J&T v Poštovej Banke, ktorú získala minulý rok za pomoc so šlamastikov okolo gréckych dlhopisov. A ako píše Trend, J&T sa v Poštovej snaží o majoritu. Poštovú banku, Prvú Penzijnú ako aj DSSku Poštovej Banky teda ovláda nie len Istrokapitál, ale aj J&T.

Poštová banka už v minulosti pomáhala kamarátom z J&T predávať akcie TMR. Dnes je akcionárom Poštovej a to sa prejavilo aj na porfóliách jej dcéry - Prvej Penzijnej. Môžeme sa teda domnievať, že podobne sa spojenie dvoch finannčých skupín v Poštovej Banke prejaví aj v jej ďalšej dcére: DSSke Poštovej Banky.

V zásade nie je nič zlé na tom, keď DSSka alebo podielový fond kúpi do portfólia domáce cenné papiere. Veď už aj tak kupujú slovenské štátne dlhopisy. Ale to, že sa svojim portfóliom Prvá Penzijná veľmi nechváli, a že okrem tejto spriaznej firmy žiadny ďalší správcovia fondov akcie spomínaných skupín nekupujú ukazuje, že to asi nebudú najlepšie investície v strednej Európe.

Osobne si myslím, že najdôležitejšia zmena v legislatíve ohľadom podielových fondov aj dôchodkového sporenia by bolo to, že by sa uzákonila nutnosť zverejňovať spätne portfólio fondu. Tak by mal podielnik, alebo sporiteľ v II. pilieri možnosť vybrať si fond aj na základe toho, čo do neho správca nakupoval.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?