Vláda urobí s DSSkami obchod

Autor: Filip Glasa | 2.5.2012 o 7:31 | Karma článku: 9,22 | Prečítané:  803x

A sporiteľov v II. pilieri sa na nič nepýta. Dnes na SME vyšiel článok o tom, ako vyzerajú predbežné dohody Fica s DSSkami. Zatiaľ to vyzerá tak, že DSSky sú ochotné Ficovi ustúpiť vtedy, keď im pomôže znížiť náklady a zvýšiť zisky.

Sme píše o tom, že by sa II. pilier stal doborvoľným pre mladých. DSSky za to chcú zníženie počtu fondov zo štyroch na dva. Jeden by zostal garantovaný a druhý by bol aktívne spravovaný. Aj štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian povedal, že štyri fondy v II. pilieri sú zbytočné.

Pri tejto alternatíve by sa celkom zrušil indexový fond, ktorý už celé mesiace straší DSSky. Bojovali proti nemu už pri Mihálových zmenách. A teraz vytušili novú šancu. Tak urobia s vládou obchod. Tým že jej ustúpia v otvorení II. piliera, získajú zrušenie dvoch fondov, vrátane indexového. Týmto ušetria DSSky náklady na správu a tiež zvýšia výnosy z poplatkov.

Že sa pri tejto dohode nikto nič nepýtal sporiteľov, je pre DSSky (aj vládu) príznačné. Robia to tak (lobujú tak) vždy. Lenže úspory v II. pilieri sú predsa peniaze sporiteľov. Nie DSSiek. A samozrejme nepatria ani vláde. DSSky iba lobujú za svoj poplatkový biznis a vláda vyjednáva, aby mohla otvoriť druhý pilier.

Zavedenie indexového fondu a možnosť mať úspory v dvoch fondoch naraz, bola tá najlepšia zmena, ktorá kedy bola v II. pilieri urobená. Dobrá bola samozrejme pre sporiteľov. Každý, kto sa do investovania trochu rozumel, odporúčal prestup práve do indexového a garantovaného fondu. Kombinácia týchto dvoch fondov v dôchodkovom sporení je najlepšou možnou pre každého účastníka. Otázka je len aký pomer akcií (indexový) a dlhopisov (garantovaný) si sporiteľ zvolí. Konzervatívnejší kľudne len 20% akcií a 80% dlhopisov. Rovnako ako to namiešali samotné DSSky ešte pred krízou. A rovnako ako by namiešali portfólio v aktívne spravovanom akciovom fonde dnes. Načo platiť za aktívnu správu, keď nemá žiadnu pridanú hodnotu?

Argumenty DSSiek o rizikovosti Indexového fondu a o jeho zbytočnosti sú nezmyselné. O tom som písal už v minulom blogu. Tieto argumenty usvedčujú ich šíriteľov z toho, že sú absolútni diletanti. V tom lepšom prípade. V horšom prípade z toho, že sú si vedomí nezmyselnosti svojich tvrdení, ale v záujme biznisu tvrdia opak. Opak toho, čo si myslí väčšina odborníkov z odvetvia.

Nechcem novinárom nič vnucovať, ale skúste sa pri podobnej tém spýtať ekonómov, investorov, portfolio manažérov jednu otázku. Prečo si vybrali aj oni práve kombináciu indexového a dlhopisového (garantovaného) fondu ak sú v II. pilieri. Z hlavy si spomínam na Ľudovíta Odóra, Michaela Nalevanka, Vladimíra Baláža, ktorým sa indexový fond pozdával.

Ak by sa pýtali laika, tak by som odpovedal, že nemá význam platiť vyššie poplatky v aktívne spravovanom fonde, ak si viem lacnejšie zostaviť podobné portfólio z indexového a dlhopisového fondu. Tiež preto, že ak chcem mať v akciovom fonde viac akcií, tak práve skombinovaním indexového a dlhopisového fondu to dosiahnem. V aktívne spravovanom akciovom fonde musí zákon nútiť DSSky do toho, aby tam mali aspoň 20% akcií. A už z minulosti dobre vieme, že oveľa viac akcií do akciového fondu DSSky nedajú. Už pred krízou a zavedením garancií bolo v rastových fondoch len okolo 20% akcií.

Portfólio zložené z 20% akcií a zbytok z dlhopisov nikdy nedosiahne výnosy, ktoré by dokázali zabezpečiť slušné dôchodky a odbremeniť prvý priebežný pilier. Tým pádom celý druhý pilier stráca význam. A DSSky spolu s ním.

Netvrdím, a nikto to s istotou tvrdiť nemôže, že akciové trhy v budúcich 30 rokoch porastú potrebným tempom. To naozaj nevieme. Ale viem určite, že portfólio s prevahou štátnych dlhopisov na 100% takéto výnosy nedosiahne. Potom si na dôchodky v II. pilieri nenašetríme. A štát si v I. priebežnom pilieri tiež neuľahčí.

Máme teda na výber:

 

  • neurčitosť svetovej ekonomiky a jej rastu - akciové trhy
  • istota nízkych výnosov v dlhopisoch
Ak má byť druhý pilier o investovaní do (slovenských!) štátnych dlhopisov, tak je zbytočný. Pretože jeho riziká sa zhodujú s rizikami v prvom pilieri. A samozrejme takto postavený druhý pilier nijako nedokáže pomôcť priebežnému sytému.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?