Vláda urobí s DSSkami obchod

Autor: Filip Glasa | 2.5.2012 o 7:31 | Karma článku: 9,22 | Prečítané:  817x

A sporiteľov v II. pilieri sa na nič nepýta. Dnes na SME vyšiel článok o tom, ako vyzerajú predbežné dohody Fica s DSSkami. Zatiaľ to vyzerá tak, že DSSky sú ochotné Ficovi ustúpiť vtedy, keď im pomôže znížiť náklady a zvýšiť zisky.

Sme píše o tom, že by sa II. pilier stal doborvoľným pre mladých. DSSky za to chcú zníženie počtu fondov zo štyroch na dva. Jeden by zostal garantovaný a druhý by bol aktívne spravovaný. Aj štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian povedal, že štyri fondy v II. pilieri sú zbytočné.

Pri tejto alternatíve by sa celkom zrušil indexový fond, ktorý už celé mesiace straší DSSky. Bojovali proti nemu už pri Mihálových zmenách. A teraz vytušili novú šancu. Tak urobia s vládou obchod. Tým že jej ustúpia v otvorení II. piliera, získajú zrušenie dvoch fondov, vrátane indexového. Týmto ušetria DSSky náklady na správu a tiež zvýšia výnosy z poplatkov.

Že sa pri tejto dohode nikto nič nepýtal sporiteľov, je pre DSSky (aj vládu) príznačné. Robia to tak (lobujú tak) vždy. Lenže úspory v II. pilieri sú predsa peniaze sporiteľov. Nie DSSiek. A samozrejme nepatria ani vláde. DSSky iba lobujú za svoj poplatkový biznis a vláda vyjednáva, aby mohla otvoriť druhý pilier.

Zavedenie indexového fondu a možnosť mať úspory v dvoch fondoch naraz, bola tá najlepšia zmena, ktorá kedy bola v II. pilieri urobená. Dobrá bola samozrejme pre sporiteľov. Každý, kto sa do investovania trochu rozumel, odporúčal prestup práve do indexového a garantovaného fondu. Kombinácia týchto dvoch fondov v dôchodkovom sporení je najlepšou možnou pre každého účastníka. Otázka je len aký pomer akcií (indexový) a dlhopisov (garantovaný) si sporiteľ zvolí. Konzervatívnejší kľudne len 20% akcií a 80% dlhopisov. Rovnako ako to namiešali samotné DSSky ešte pred krízou. A rovnako ako by namiešali portfólio v aktívne spravovanom akciovom fonde dnes. Načo platiť za aktívnu správu, keď nemá žiadnu pridanú hodnotu?

Argumenty DSSiek o rizikovosti Indexového fondu a o jeho zbytočnosti sú nezmyselné. O tom som písal už v minulom blogu. Tieto argumenty usvedčujú ich šíriteľov z toho, že sú absolútni diletanti. V tom lepšom prípade. V horšom prípade z toho, že sú si vedomí nezmyselnosti svojich tvrdení, ale v záujme biznisu tvrdia opak. Opak toho, čo si myslí väčšina odborníkov z odvetvia.

Nechcem novinárom nič vnucovať, ale skúste sa pri podobnej tém spýtať ekonómov, investorov, portfolio manažérov jednu otázku. Prečo si vybrali aj oni práve kombináciu indexového a dlhopisového (garantovaného) fondu ak sú v II. pilieri. Z hlavy si spomínam na Ľudovíta Odóra, Michaela Nalevanka, Vladimíra Baláža, ktorým sa indexový fond pozdával.

Ak by sa pýtali laika, tak by som odpovedal, že nemá význam platiť vyššie poplatky v aktívne spravovanom fonde, ak si viem lacnejšie zostaviť podobné portfólio z indexového a dlhopisového fondu. Tiež preto, že ak chcem mať v akciovom fonde viac akcií, tak práve skombinovaním indexového a dlhopisového fondu to dosiahnem. V aktívne spravovanom akciovom fonde musí zákon nútiť DSSky do toho, aby tam mali aspoň 20% akcií. A už z minulosti dobre vieme, že oveľa viac akcií do akciového fondu DSSky nedajú. Už pred krízou a zavedením garancií bolo v rastových fondoch len okolo 20% akcií.

Portfólio zložené z 20% akcií a zbytok z dlhopisov nikdy nedosiahne výnosy, ktoré by dokázali zabezpečiť slušné dôchodky a odbremeniť prvý priebežný pilier. Tým pádom celý druhý pilier stráca význam. A DSSky spolu s ním.

Netvrdím, a nikto to s istotou tvrdiť nemôže, že akciové trhy v budúcich 30 rokoch porastú potrebným tempom. To naozaj nevieme. Ale viem určite, že portfólio s prevahou štátnych dlhopisov na 100% takéto výnosy nedosiahne. Potom si na dôchodky v II. pilieri nenašetríme. A štát si v I. priebežnom pilieri tiež neuľahčí.

Máme teda na výber:

 

  • neurčitosť svetovej ekonomiky a jej rastu - akciové trhy
  • istota nízkych výnosov v dlhopisoch
Ak má byť druhý pilier o investovaní do (slovenských!) štátnych dlhopisov, tak je zbytočný. Pretože jeho riziká sa zhodujú s rizikami v prvom pilieri. A samozrejme takto postavený druhý pilier nijako nedokáže pomôcť priebežnému sytému.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?