Vláda a DSSky podrazili ľudí v II. pilieri

Autor: Filip Glasa | 22.6.2012 o 11:15 | (upravené 22.6.2012 o 11:22) Karma článku: 18,69 | Prečítané:  4679x

Vláda dlhodobo deklaruje snahú znížiť odvod do II. piliera. Zaujímavé je, že sa o tom hovorí celé mesiac, ale DSSky tento návrh nijako nekritizujú. Napriek tomu, že im to značne zhorší biznis, keďže nebudú mať toľko peňazí v správe.

Ticho predstaviteľov DSSiek je paradoxné hlavne v porovnaní s krikom, ktorý spustili po Mihálových zmenách. Tie boli v celku rozumné a pre sporiteľa v II. pilieri výhodné. DSSkám však po chuti neboli, tak Mihálovú zmenu kritizovali kde sa dalo.

Preto ma prekvapilo ticho, ktoré zavládlo po zmene vlády a prístupu k II. pilieru. Zníženie odvodu z 9% na 4% v prospech priebežného systému zostalo DSSkami takmer nepovšimnuté. V médiách nebola z ich strany taká kritika, ako pri za zavedení indexového fondu za Mihála. Pritom DSSkám menší odvod do "súkromného" piliera zhoršuje biznis. Logicky mali kričať ako prví a oveľa hlasnejšie.

Môžeme sa sporiť o tom, či je zíženie váhy II. piliera pre štát, spoločnosť, alebo jednotlivca prospešné. Nie je však pochýb o tom, že zmeny prichádzajúce spolu so znížením odvodu, sú pre ľudí aj spoločnosť nevýhodné.

Podľa článku v SME ide okrem zníženia odvodu o tieto zmeny:

Zavedenie daňovej úľavy pre II. a III. pilier:

Zavedenie daňovej úľavy pre III. pilier je nezmysel. Pomôže to len poisťovniam a správcom. III. pilier je ukážka toho, ako štátom dotovaný biznis neprináša vôbec žiadny prínos. V bývalom III. pilieri, teda v životných poistkách a doplnkovom dôchodkovom sporení, sú tak vysoké poplatky a nákladovosť, že žiadny poistenec si v nich nedokáže "nasporiť" peniaze na dôchodok. Napriek tomu si poisťovne vylobovali daňové úľavy. A to aj v dobe keď vláda šetrí s konsoliduje verejné financie.

Zrušenie indexového fondu

Zrušením dvoch fondov zo štyroch prídu sporitelia hlavne o možnosť sporiť v najlacnejšom pasívne spravovanom indexovom fonde. Ten bol najväčším tŕňom v oku DSSiek. Bojovali proti nemu kde sa dalo. Pritom pre sporiteľa bolo najvýhodenjším riešením práve kombinácia dvoch fondov: časť majetku v indexovom a druhú časť v garantovanom fonde. V závisloti od rizikového profilu investora, si tak mohol sporiteľ sám nastaviť svoj vlastný pomer týchto tried aktív.

Zvýšenie poplatkov

Garantovaný fond zostáva s poplatom za správu vo výške 0,3% ročne. Naproti tomu fond bez garancií bude mať poplatok vo výške až 0,6%, teda dvojnásobok toho čo doteraz. A trojnásobok oproti poplatku v indexovom fonde.

Okrem toho sa zvýšia aj poplatky za výkon z 5,6% na 10%. V indexovom fonde pritom nebol žiadny poplatok za výkon!

Na zvýšení poplatkov je najviac vidieť, prečo sa DSSky s vládou nesporia. Vláda im vyšla v ústrety. Sporiteľov sa nikto nič nepýtal a na ich potreby nikto nemyslel. Zrušenie výhodného indexového fondu a prihriatie polievočky poisťovniam v III. pilieri len dokazuje, že si DSSky vylobovali svoje. Za ochotu mlčať a nekritizovať pri znížení odvodu do II. piliera.

Ficove zmeny v II. pilieri budú sporiteľov bolieť oveľa viac ako len samotné zníženie odvodu. Lobisti a politici s nami zase vybarali.

Predstavitelia DSS nemajú k vláde až tak ďaleko ako by sa zdalo.

Použité fotky sú zo SME.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?