Vláda a DSSky podrazili ľudí v II. pilieri

Autor: Filip Glasa | 22.6.2012 o 11:15 | (upravené 22.6.2012 o 11:22) Karma článku: 18,69 | Prečítané:  4697x

Vláda dlhodobo deklaruje snahú znížiť odvod do II. piliera. Zaujímavé je, že sa o tom hovorí celé mesiac, ale DSSky tento návrh nijako nekritizujú. Napriek tomu, že im to značne zhorší biznis, keďže nebudú mať toľko peňazí v správe.

Ticho predstaviteľov DSSiek je paradoxné hlavne v porovnaní s krikom, ktorý spustili po Mihálových zmenách. Tie boli v celku rozumné a pre sporiteľa v II. pilieri výhodné. DSSkám však po chuti neboli, tak Mihálovú zmenu kritizovali kde sa dalo.

Preto ma prekvapilo ticho, ktoré zavládlo po zmene vlády a prístupu k II. pilieru. Zníženie odvodu z 9% na 4% v prospech priebežného systému zostalo DSSkami takmer nepovšimnuté. V médiách nebola z ich strany taká kritika, ako pri za zavedení indexového fondu za Mihála. Pritom DSSkám menší odvod do "súkromného" piliera zhoršuje biznis. Logicky mali kričať ako prví a oveľa hlasnejšie.

Môžeme sa sporiť o tom, či je zíženie váhy II. piliera pre štát, spoločnosť, alebo jednotlivca prospešné. Nie je však pochýb o tom, že zmeny prichádzajúce spolu so znížením odvodu, sú pre ľudí aj spoločnosť nevýhodné.

Podľa článku v SME ide okrem zníženia odvodu o tieto zmeny:

Zavedenie daňovej úľavy pre II. a III. pilier:

Zavedenie daňovej úľavy pre III. pilier je nezmysel. Pomôže to len poisťovniam a správcom. III. pilier je ukážka toho, ako štátom dotovaný biznis neprináša vôbec žiadny prínos. V bývalom III. pilieri, teda v životných poistkách a doplnkovom dôchodkovom sporení, sú tak vysoké poplatky a nákladovosť, že žiadny poistenec si v nich nedokáže "nasporiť" peniaze na dôchodok. Napriek tomu si poisťovne vylobovali daňové úľavy. A to aj v dobe keď vláda šetrí s konsoliduje verejné financie.

Zrušenie indexového fondu

Zrušením dvoch fondov zo štyroch prídu sporitelia hlavne o možnosť sporiť v najlacnejšom pasívne spravovanom indexovom fonde. Ten bol najväčším tŕňom v oku DSSiek. Bojovali proti nemu kde sa dalo. Pritom pre sporiteľa bolo najvýhodenjším riešením práve kombinácia dvoch fondov: časť majetku v indexovom a druhú časť v garantovanom fonde. V závisloti od rizikového profilu investora, si tak mohol sporiteľ sám nastaviť svoj vlastný pomer týchto tried aktív.

Zvýšenie poplatkov

Garantovaný fond zostáva s poplatom za správu vo výške 0,3% ročne. Naproti tomu fond bez garancií bude mať poplatok vo výške až 0,6%, teda dvojnásobok toho čo doteraz. A trojnásobok oproti poplatku v indexovom fonde.

Okrem toho sa zvýšia aj poplatky za výkon z 5,6% na 10%. V indexovom fonde pritom nebol žiadny poplatok za výkon!

Na zvýšení poplatkov je najviac vidieť, prečo sa DSSky s vládou nesporia. Vláda im vyšla v ústrety. Sporiteľov sa nikto nič nepýtal a na ich potreby nikto nemyslel. Zrušenie výhodného indexového fondu a prihriatie polievočky poisťovniam v III. pilieri len dokazuje, že si DSSky vylobovali svoje. Za ochotu mlčať a nekritizovať pri znížení odvodu do II. piliera.

Ficove zmeny v II. pilieri budú sporiteľov bolieť oveľa viac ako len samotné zníženie odvodu. Lobisti a politici s nami zase vybarali.

Predstavitelia DSS nemajú k vláde až tak ďaleko ako by sa zdalo.

Použité fotky sú zo SME.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?