Predať akcie z kupónky?

Autor: Filip Glasa | 13.11.2012 o 9:11 | Karma článku: 5,68 | Prečítané:  1550x

Centrálny depozitár zavedením poplatkov rozvíril stajece vody okolo slovenskej burzy. Tá trošku ožila najmä preto, lebo sa cez ňu ľudia zbavujú posledných zbytkov akcií z kupónovej privatizácie.

Kauzu CDCP a zavedenia poplatkov dobre zmapovala Xénia Makarová v Trende. Prvou chybou inštitúcie nebolo len to, že zaviedli poplatky aj na bezcenné papiere. Druhá chyba inštitúcií bola v tom, že nikto nevedel ľuďom povedať, ktoré akcie sú vlastne bezcenné a na základe čoho ich majú darovať do FNM. Tým že sa "nevedelo" čo má cenu a čo nie, tak vo fonde národného majetku skončili aj veľmi hodnotné akcie. Napríklad akcie Tatra banky v hodnote 14 000 EUR za kus!

Ľudia by si mali sami preveriť či ich akcie majú nejakú cenu. Myslím si však, že zlyhali aj inštitúcie keď vám nevedeli a nechceli poradiť, či vaše papiere z kupónky majú hodnotu. O cenných aj bezcenných akciách informoval Milan Hošek na svojom blogu a na svojom webe akionar.sk.

V panike, ktorú podporili aj niektoré médiá neodbornými článkami, ľudia darovali a predávali bezhlavo úplne všetko. Ani sa poriadne nezamysleli nad hodtnou podniku ako pri spomínanej Tatra banke (tá mimochodom ani nebola z kupónky).

Pritom niektoré akcie na slovenskej burze a aj tie z kupónky majú nejakú cenu. Niektoré firmy sú dokonca vynikajúce. Oplatí sa ich teda držať?

Cena a hodnota

Cena papierov na burze www.bsse.sk vyjadruje za koľko je ochotný kupujúci a predávajúci svoje cenné papiere predať. Na príklade Tatra banky vidíme, že kupujúci dopytujú akcie za 14 500 EUR. Predávajúci si predstavuje trošku vyššiu cenu a to 15 900 EUR. Posledný predaj prebehol za 14 500 EUR.

Akcie Tatra banky 12.11.2012:

Cena na burze teda predstavuje interakciu medzi predávajúcim a kupujúcim. Na slovenskej burze prevládajú predávajúci, takže cenu skôr určuje kupca. Je mnoho ľudí čo sa chce akcií zbaviť, ale len pár investorov, ktorí slovenské akcie kupujú.

Ak prídete do banky alebo k obchodníkovi a informujete sa na cenu akcií, tak vám väčšinou povedia cenu akcií na burze.

Hodnota akcií sa však od ceny na burze môže líšiť. Na Slovenskej burze sa akcie zvyčajne predávajú s diskontom voči účtovnej hodnote. Hodnota akcií (vnútorná honota) sa môže odlišovať aj od účtovnej hodnoty akcie. Vnútornú hodnotu si v podstate každý investor určí sám na základe svojich preferencií. Pre zjednodušenie však uvažujme stále o účtovnej hodnote.

Slovenské akcie sa teda zvyčajne predávajú s diskontom vočí svojej účtovnej hodnote. Na burze kúpite/predáte firmu za menej než je jej účtovná hodnota. Nie je to nezvyčajné ani na rozvinutých burzách v západnej Európe a Amerike. Hlavne v obdobiach kríz. Ale u nás je to takmer pravidlom.

Likvidita

Ceny na Slovensku, alebo lepšie povedané diskont voči účtovnej hodnote, ovplyvňuje oveľa viac likvidita ako diane vo svete. Slovenské akcie sa obchodujú "lacno" v dobrých aj v zlých časoch. Dôvodom je nízka likvidita - veľa predávajúcich a pár kupujúcich drobných investorov.

Ak si na burze zadáte objednávku na nákup akcií, tak tá sa vám môže plniť celé týždne, alebo aj mesiace. Pozrite si na burze uzatvorené obchody. S výnimkou spoločností ovládaných J&T sa akcie predávajú po pár kúskoch. To znamená, že neviete poriadne nakúpiť, ale ani poriadne predať.

Z dôvodu tejto nízkej likvidity sa slovenské akcie budú vždy predávať s diskontom. Inak povedané, dnes kúpite akcie lacno, ale lacno ich budete aj predávať. Návrat cien ku svojej vnútornej hodnote, akoby sme to čakali na likvidnej burze, sa konať nebude.

Predať, alebo držať?

Na burze sa obchodujú spoločnosti aj za polovicu alebo štvrtinu svojej účtovnej hodnoty. Ak ich vlastníte ešte z kupónky, tak je dilema či si ich ponechať, alebo predať za takúto nízku cenu. Ak firma vypláca slušnú dividendu, tak je rozhodovanie ľahšie. Ak dividendy nevypláca, tak je to dosť ťažké rozmýšľanie.

Z akcií môžete dostať nejaký peniaze dividendou alebo pri predaji akcií. Predať môžete na burze za nízku cenu (aj o rok alebo o dva bude nízka). Alebo môžete čakať či akcie nezačne vykupovať majoritný akcionár. Vykupovanie majoritným akcionárom môže mať viacero dôvodov. Od stiahnutia sa z burzy, akvizícia inou spoločnosťou, alebo zbavovanie sa nepríjemných malých akcionárov. Majoritný akcionár pri povinnej ponuke vykupuje akcie práve okolo ich účtovnej hodnoty.

Problémom vykupovania majoritným akcionárom je to, že k tomu nemusí tak skoro prísť. Môžete čakať celé roky. Efekt vykupovania však naozaj existuje, čo dokazujú napríklad akcie Púchovského mäsového priemyslu.

Čo teda urobiť?

 

  • pred prevodom do FNM si zistite či má firma cenu/hodnotu
  • aj akcie ktoré sa neobchodujú na burze majú cenu!
  • ak cenu majú, zistite si akú majú účtovnú hodnotu
  • či vyplácajú dividendu
  • oslovte majoritného akcionára či by vaše akcie neodkúpil
  • premyslite si, či sa vám oplatí vlastniť akcie slovenského podniku
  • pri predaji treba brať do úvahy poplatky, ktoré v niektorých prípadoch prevýšia cenu akcií (v takom prípade je lepšie ich darovať do FNM)
Hlavne nepanikárte a nepredávajte a nedarujte bezhlavo. Ako pomôcka vám môžu spolúžiť na zistenie hodnoty firmy a poplatkov na burze:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?