Oligarchovia vstúpili do druhého piliera

Autor: Filip Glasa | 22.1.2013 o 7:37 | Karma článku: 15,23 | Prečítané:  16494x

Niektorí občania z druhého piliera vystupujú. Oligarchovia práve naopak.  Nedali na dobré rady pána Muňka a do druhého piliera vstupujú. Akcie spoločností Tatry mountain resorts a Best hotel properties, ktoré ovláda skupina J&T, sú od minulého roka vo fondoch DSS Poštovej banky.

Malú DSSku kúpila Poštová banka v roku 2011 od ČSOB. Poštovú banku ovládajú skupiny Istokapitál a J&T. J&T má v Poštovej banke vplyv a väčšinu od doby, čo jej pomohla so šlamastikou s gréckymi dlhopismi. Pre oligarchov je výhodné ovládať inštitúcie ako sú banky, správcovské spoločnosti a dôchodkových správcov, lebo v nich môžu pracovať s cudzími peniazmi.

Do fondov, ktoré spravujete pre podielnikov, môžete napchať svoje vlastné cenné papiere. Z banky si zase môžete úverovať spriaznené spoločnosti. A do druhého piliera môžete nakúpiť sporiteľom také fondy, akcie, dlhopisy, ktoré spravujete alebo ovládate.

V roku 2011 sa lobisti snažili podplatiť úradníka na ministrestve peniazmi, ale aj poukazom do hotela v Kempinski. Hotel patrí spoločnosti Best hotel properties. Zmena legislatívy ktorú lobisti dosiahli umožnila, že DSSky mohli investovať aj do cenných papierov s nižším kreditný ratingom ako je AAA. Hlavne u akcií kreditný rating vôbec nedáva význam, takže novela vyzerala byť rozumná. Otázka však je, prečo za tým stáli práve ľudia blízky J&T.

V minulom roku som si všimol spolu s týždenníkom Trend, že Prvá Penzijná nakúpila podielnikom do realitného fondu nehnuteľnosti, ktoré developovala J&T Real Estate. Prvú Penzijnú vlastní Poštová banka, ktorá je aj hlavným predajným kanálom jej fondov.

V Prvej Penzijnej som sa vtedy pýtal či mi nepošlú výročné správy nového realitného fondu: Náš druhý realitný. Dostal som odpoveď, že fond je určený pre inštitucionálnych investorov a preto mi výkazy nepošlú. Ktoré inštitúcie budú mať o realitný fond s nehnuteľnosťami od J&T záujem?

Čiastočnú odpoveď priniesli o pár mesiacov neskôr mesačné správy DSS Poštovej banky. V dvoch fondoch z druhého pilira, v Benefite a v Prosperite, sa v septembrovom reporte objavili v portfóliach akcie Best hotel properties a Tatry mountain resorts. O cenné papiere a podiely pod vplyvom J&T má zájem asi aj DSSka, ktorá je tiež pod vplyvom J&T.

Do obidvoch fondov pribudli akcie ovládané skupinou J&T. Ale naviac sa v štruktúre portfólia začali objavovať aj podielové a akciové fondy:

Podielové fondy sa nikdy pred tým v portfóliu dôchodkových fondov neobjavili, rovnako ako ani akcie TMR a BHP. Zároveň ani žiadna iná DSSka nevyužíva možnosť investície do podielových fondov. Portfolio manažéri DSSiek, vrátane manažéra v Poštovej DSSke, obľubovali skôr na burze obchodované fondy ETF. Teda len do jesene minulého roka, keď sa v dôchodkových fondoch Benefit a Prosperita objavili podielové fondy spolu s akciami BHP a TMR.

V reporte sa uvádzajú len najvýznamnejšie investície v triedach aktív akcie a dlhopisy. Nevieme teda aké sú konkrétne investície v triede podielových fondov. Môžeme len tipovať, že to budú aj podielové fondy z područia J&T. Na výber máme minimálne tri asset managemety (Prvá penzijná, Atlantik asset management, J&T asset management).

Do konca roka sa pomer podielových fondov aj akcií BHP a TMR v dôchodkových fondoch Benefit a Prosperita ešte zvýšil:

Zákonodarci pri toľkých zmenách v II. pilieri vždy zabudli na jednu dôležitú vec. Povinnosť spätne zvärejňovať kompletné portfólio fondov. Tak by sme predišli domnienkam a videli by sme či náhodou niekto nenakupuje za naše peniaze svoje vlastné akcie, dlhopisy a podiely.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?