Oligarchovia vstúpili do druhého piliera

Autor: Filip Glasa | 22.1.2013 o 7:37 | Karma článku: 15,23 | Prečítané:  16266x

Niektorí občania z druhého piliera vystupujú. Oligarchovia práve naopak.  Nedali na dobré rady pána Muňka a do druhého piliera vstupujú. Akcie spoločností Tatry mountain resorts a Best hotel properties, ktoré ovláda skupina J&T, sú od minulého roka vo fondoch DSS Poštovej banky.

Malú DSSku kúpila Poštová banka v roku 2011 od ČSOB. Poštovú banku ovládajú skupiny Istokapitál a J&T. J&T má v Poštovej banke vplyv a väčšinu od doby, čo jej pomohla so šlamastikou s gréckymi dlhopismi. Pre oligarchov je výhodné ovládať inštitúcie ako sú banky, správcovské spoločnosti a dôchodkových správcov, lebo v nich môžu pracovať s cudzími peniazmi.

Do fondov, ktoré spravujete pre podielnikov, môžete napchať svoje vlastné cenné papiere. Z banky si zase môžete úverovať spriaznené spoločnosti. A do druhého piliera môžete nakúpiť sporiteľom také fondy, akcie, dlhopisy, ktoré spravujete alebo ovládate.

V roku 2011 sa lobisti snažili podplatiť úradníka na ministrestve peniazmi, ale aj poukazom do hotela v Kempinski. Hotel patrí spoločnosti Best hotel properties. Zmena legislatívy ktorú lobisti dosiahli umožnila, že DSSky mohli investovať aj do cenných papierov s nižším kreditný ratingom ako je AAA. Hlavne u akcií kreditný rating vôbec nedáva význam, takže novela vyzerala byť rozumná. Otázka však je, prečo za tým stáli práve ľudia blízky J&T.

V minulom roku som si všimol spolu s týždenníkom Trend, že Prvá Penzijná nakúpila podielnikom do realitného fondu nehnuteľnosti, ktoré developovala J&T Real Estate. Prvú Penzijnú vlastní Poštová banka, ktorá je aj hlavným predajným kanálom jej fondov.

V Prvej Penzijnej som sa vtedy pýtal či mi nepošlú výročné správy nového realitného fondu: Náš druhý realitný. Dostal som odpoveď, že fond je určený pre inštitucionálnych investorov a preto mi výkazy nepošlú. Ktoré inštitúcie budú mať o realitný fond s nehnuteľnosťami od J&T záujem?

Čiastočnú odpoveď priniesli o pár mesiacov neskôr mesačné správy DSS Poštovej banky. V dvoch fondoch z druhého pilira, v Benefite a v Prosperite, sa v septembrovom reporte objavili v portfóliach akcie Best hotel properties a Tatry mountain resorts. O cenné papiere a podiely pod vplyvom J&T má zájem asi aj DSSka, ktorá je tiež pod vplyvom J&T.

Do obidvoch fondov pribudli akcie ovládané skupinou J&T. Ale naviac sa v štruktúre portfólia začali objavovať aj podielové a akciové fondy:

Podielové fondy sa nikdy pred tým v portfóliu dôchodkových fondov neobjavili, rovnako ako ani akcie TMR a BHP. Zároveň ani žiadna iná DSSka nevyužíva možnosť investície do podielových fondov. Portfolio manažéri DSSiek, vrátane manažéra v Poštovej DSSke, obľubovali skôr na burze obchodované fondy ETF. Teda len do jesene minulého roka, keď sa v dôchodkových fondoch Benefit a Prosperita objavili podielové fondy spolu s akciami BHP a TMR.

V reporte sa uvádzajú len najvýznamnejšie investície v triedach aktív akcie a dlhopisy. Nevieme teda aké sú konkrétne investície v triede podielových fondov. Môžeme len tipovať, že to budú aj podielové fondy z područia J&T. Na výber máme minimálne tri asset managemety (Prvá penzijná, Atlantik asset management, J&T asset management).

Do konca roka sa pomer podielových fondov aj akcií BHP a TMR v dôchodkových fondoch Benefit a Prosperita ešte zvýšil:

Zákonodarci pri toľkých zmenách v II. pilieri vždy zabudli na jednu dôležitú vec. Povinnosť spätne zvärejňovať kompletné portfólio fondov. Tak by sme predišli domnienkam a videli by sme či náhodou niekto nenakupuje za naše peniaze svoje vlastné akcie, dlhopisy a podiely.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?