Na čom zarába Tatry Mountain Resorts?

Autor: Filip Glasa | 30.1.2013 o 8:07 | (upravené 30.1.2013 o 10:02) Karma článku: 13,94 | Prečítané:  13003x

Tatry Mountain Resorts nezarába na hoteloch ani na zjazdovkách ako by ste si mohli myslieť. Zarába hlavne na úrokoch, ktoré inkasuje od J&T.

V poslednom blogu som písal o tom, že akcie TMR a BHP sú už vo fondoch v druhom pilieri. Konkrétne v DSSke Poštovej banky. J&T sa snaží svoje cenné papiere pretlačiť do druhého piliera už dlhšiu dobu. Zvláštne na investícii do akcií Tatry Mountain Resorts a Best Hotel Properties je hlavne to, že DSSka ich nakúpila až keď sa jej majiteľmi stali (cez Poštovú banku) J&T a Istrokapitál.

Ak slovenské akcie portfolio manažér nekúpil keď DSSka patrila ČSOB, tak neviem čo ho prinútilo kúpiť ich minulý rok. Že by za zlepšili vyhladky spoločností podnikajúcich v cestonom ruchu? Podľa mňa nie.

Hotelový biznis padá

J&T sa do hotelov a cestovného ruchu pustila na vrchole realitného boomu. Kupovala nehnuteľnosti za vysoké ceny a stavala tiež za vysoké ceny. Naproti tomu dnes jej dcérky BHP a TMR predávajú svoje ubytovacie kapacity za oveľa nižšie ceny a s nižšou obsadenosťou aké boli v rokoch plánovania investícií.

Tržby v cestovnom ruchu na Slovensku padajú . Od krízy sa tiež výrazne znížila obsadenosť hotelov. A to nie len kvôli nižšej kúpyschopnosti, ale aj v dôsledku zvýšenia ubytovacích kapacít počas boomu, keď sa stavalo príliš veľa hotelov, apartmánových domov a penziónov.

Podľa štatistického úradu klesli tržby v ubytovaní z 388 miliónov eur v roku 2008 na 305 miliónov eur v roku 2011. A tieto tržby sa ešte k tomu rozložili na väčšie množstvo ubytovacích zariadení ako bolo v roku 2008. V jednotlivých hoteloch teda tržby klesli ešte viac ako je pokles za celý sektor.Tržby v ubytovacích zariadeniach

Podľa analýzy Unicreditu je na Slovensku v hotelovom biznise obsadenosť len 28%. Ešte vážnejšia je 30% miera zlyhaných úverov v sektore. Sektor ubytovania a cestovného ruchu je jeden z najhorších do ktorých by ste na Slovensku mohli investovať.

BHP a TMR sú veľmi drahé

BHP sa obchoduje za 50 násobok ročného zisku a TMR za 30 násobok svojho ročného zisku. V tabuľke porovnávajúcej slovenské akcie vidíme, že sú s ukazovateľmi P/E 50 a P/E 30 na slovenskej burze najdrahšie. Sú drahšie ako napríklad Tatra banka, ktorá sa dá kúpiť za 8 násobok ročného zisku. V medzinárodnom porovnaní sú cenovky s visačkou P/E 30-50 tak isto extrém. Znamená to, že investícia by sa vám cez zisky spoločnosti vracala 30-50 rokov.

BHP a TMR nezarábajú na hoteloch

Pozrime sa na čísla. TMR má kapitál 221 milióna eur a z neho vyrobí zisk cez 9 miliónov. Návratnosť kapitálu na úrovni mizerných 4 %. Návratnosť aktív (vlastný kapitál + záväzky) vo výške 2,8% je veľmi málo. Čísla TMR:

  • zisk cez 9 mi. eur
  • vlastný kapitál cez 221 mil. eur
  • cashflow z prevádzkovej činnosti  16 mil. eur
  • cashflow z finančnej činnosti 57 miliónov eur
  • úrokové výnosy 7,5 milióna eur
Zaujímavé je aj to, že z prevádzky hotelov a zjazdoviek má TMR len 16 miliónov eur peňažných tokov. Naproti tomu z finančnej činnosti až 57 miliónov eur. Najväčšie položky tvorí cashflow z poskytnutých zmeniek. Ten je oveľa vyšší ako cashflow z podnikania v cestovnom ruchu.

Úrokové výnosy tvoria až 7,5 milióna eur, pričom zisk celej spoločnosti bol 9 miliónov. To znamená, že TMR zarába oveľa viac na poskytnutých zmenkách, než na jej core biznise.

Komu vlastne TMR požičiava peniaze? TMR požičiava formou zmenky firme J&T Private Equity za 7,5% úrok. Bez úrokov od J&T by mala tatranská spoločnosť chabý zisk. Podrobnejšie TMR analyzoval kolega Martin Gulka.

Nie som účtovník ani finančný analytik, a neviem prečo si jedna dcéra J&T požičia od inej (takmer) dcéry necelých sto miliónov za 7,5% úrok. Ale viem, že TMR na hoteloch a cestovnom ruchu zarába mizerne a jej akcie by som naisto nekúpil. Ak by som chcel niekomu požičiavať peniaze, tak to môžem urobiť priamo a nemusím si kupovať akcie ktoré sa tvária, že podnikajú v cestovnom ruchu.

TMR nie je dôveryhodný partner

TMR pred dvomi rokmi bez hanby lákala investor na to, že ich akcie vlastní aj Deutsche Bank. Bolo to však klamstvo, pretože Deutsche Bank nakúpila tieto akcie pre svojho klienta. Gunther Jordan z oddelenia vzťahov s investormi v Deutsche Bank mi v roku 2010 povedal, že TMR je klientská pozícia. J&T Finance Group ani TMR sa na moju otázku ohľadom Deutsche Bank nevyjadrila. Ako môžeme veriť údajom z výročnej správy napríklad o aktuálne akcionárskej štruktúre ak vieme, že v roku 2010 spoločnosť zavádzala?

BHP na tom nie je o nič lepšie

Best Hotel Properties na tom nie je oproti TMR oveľa lepšie. Prevádzkuje luxusnejšie hotely na Slovensku a v Rusku. Zaujímavé je, že až 52% tržieb vytvára moskovský hotel Baltschug. Polovicu cashflow tvoria úroky zo zmenky opäť od J&T Private Equity. Úrokové výnosy sú 11 miliónov eur. Čistý zisk BHP je 7,5 milióna eur a je nižší ako vyplatené dividendy 11 miliónov eur. Odkiaľ na to tá firma berie :-)

Dividendami dotuje akcionárov, aby to dobre vyzeralo, aj keď zisk na to nemá. Hotely (okrem Baltschugu) nič nezarobia, tak to suplujú zmenkami s úrokom 7,5%, ktoré platí J&T Private Equity. Potemkinova dedina? Podrobnejšiu analýzu napísal opäť kolega Gulka.

Možno nám s Martinom niečo ušlo a predsa len na BHP a TMR niečo je. Niečo čo manažér DSSky vidí a my nie. Predsa len ja som iba amatér a Martin zatiaľ iba študent. Viem však čo na akciách TMR vidia lyžiari - zaujímavé bonusy v akcionárskom klube :-)

Akcie BHP a TMR budú rásť

Akcie BHP aj TMR pomalým tempom, ale predsa len od roku 2010 stále stúpajú. A stúpať naďalej budú a to až dovtedy, dokým sa o ne bude na burze starať tvorca trhu zo skupiny J&T. A akcie TMR budú stúpať aj na burze vo Varšave a Prahe, keďže tie preberajú kotácie z bratislavskej burzy. Ale čo ak o hotely stratí J&T o desať rokov záujem? Zrejme prestanú "tvoriť trh" na nelikvidnej bratislavskej burze. Možno vybabrú s minoritnými akcionármi rovnako, ako to robili J&T s malými akcionármi do doby, než začali oživovať kapitálový trh na Slovensku. Mimochodom kto ten slovenský kapitálový trh pred rokmi pochoval?

Čo by mal robiť dohľad a NBS?

Investície DSS Poštovej banky sú z hľadiska zákonnosti v poriadku. Ak by však chcela zlepšiť transparentnosť dôchodkových fondov, tak by mohla vypracovať opatrenie podľa ktorého budú DSSky zverejňovať kompletné portfóliá cenných papierov vo fonde. Zatiaľ zverejňujú len niektoré pozície. Dnes napríklad nevieme aké konkrétne podielové fondy má DSS Poštovej v portfóliu. Možno relitný fond Prvej penzijnej, alebo fond korporátnych dlhopisov J&T finanční spoločnosť. Na základe zverejnenia kompletného portfólia sa sporiteľ rozhodne, či chce investovať do dôchodkového fondu s takýmito aktívami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič nikam neodchádza, menšinová vláda je nepravdepodobná

Predsedníctvo Sme rodina bude v stredu o 12.00 hod.

Dobré ráno

Dobré ráno: Prečo je Monika Jankovská na slobode

Ako skončila bývalá šedá eminencia justície.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulíkovi nepomôžu argumenty, ale sila

Argumentácia a vyjednávanie sú rôzne disciplíny.


Už ste čítali?