V druhom pilieri najviac zarobili konzervatívne fondy

Autor: Filip Glasa | 1.2.2013 o 10:02 | (upravené 1.2.2013 o 10:26) Karma článku: 12,01 | Prečítané:  4445x

Dlhopisové fondy, ktoré sa predtým volali konzervatívne, zarobili v druhom pilieri najviac. Pritom je v nich z pôvodných fondov z roku 2005 najmenej peňazí a sporiteľov. Ak sú Slováci naozaj takí konzervatívni, prečo je v najkonzervatívnejších (a najvýnosnejších) fondoch len štvrtina peňazí oproti akciovým fondom?

Ak porovnávame dôchodkové fondy, ktoré vznikli na začiatku reformy v roku 2005, najlepšie na tom sú dlhopisové (bývalé konzervatívne) fondy. Napriek tomu je v nich najmenej peňazí:

Čo sa týka výnosov za necelých sedem rokov od spustenia druhého piliera, najlepšie na tom boli práve dlhopisové fondy:

V minulom roku bodovali indexové fondy. Ak by však existovali aj v roku 2005, kvôli kríze by až tak veľa nezarobili. Index MSCI World by bol v miernom pluse. Index Eurostoxx 50, ktorý v minulom roku vystrelil vysoko, by však za posledných 7 rokov priniesol stratu.

Na dôchodkových fondoch je zaujímavé, že vôbec nezodpovedajú svojim názvom. Akciové fondy majú len niekoľko percent akcií. Ten najsmelší ich má 9 % a najbojazlivejší nemá žiadne akcie. Podobne sú na tom zmiešané fondy. Akciové aj zmiešané fondy sú v skutočnosti dlhopisové. A od dlhopisových sa tieto zamaskované dlhopisové líšia iba mierou konzervatívnosti portfólia.

Najväčšie zastúpenie majú vo všetkých druhoch fondov (okrem indexových) slovenské štátne dlhopisy a nástroje peňažného trhu (kvázi krátke bankové vklady). Ďalej nasledujú štátne a kvázištátne dlhopisy krajín v EÚ. A za nimi sú podnikové dlhopisy a ETF fondy kopírujúce akciové indexy.

Výnosy od 1,47 % p.a. po 2,98 % p.a. u starých fondov sú na úrovni úrokov z bankových vkladov. Aj konzervatívnosť dôchodkových fondov sa približuje k bankovým úložkám. Po odrátaní poplatkov by však akciové a zmiešané fondy zarobili menej než sporiace účty.

Infláciu od roku 2005 by pokorili iba dlhopisové fondy. Za nízkymi výnosmi akciových a zmiešaných je to, že v roku 2008 mali zainvestované trochu peňazí vo volatilnejších aktívach. Po poklesoch všetkých trhov v roku 2008 utrpeli straty aj dôchodkové fondy. Finančné trhy sa v roku 2009 spamätali a dosiahli obrovský rast. Dôchodkové fondy z toho už ale nestihli profitovať. V roku 2009 totiž prišlo zavedenie povinných garancií vo všetkých fondoch. A všetky fondy vrátane akciových a zmiešaných nastavili konzervatívny smer.

Rizikové aktíva vypredali, ale z ich opätovného rastu v rokoch 2009 a 2010 už neprofitovali, keďže držali prevažne len najmenej volatilné dlhopisy a nástroje peňažného trhu. Po zrušení garancií v akciovom a zmiešanom fonde sa niektorí správcovia opatrne začali navážať do volatilnejších aktív (akcií a podnikových dlhopisov).

31. marca sa prevedie väčšina peňazí sporiteľov do dlhopisových garantovaných fondov, pretože väčšina ľudí nepošle návratku do DSSky o tom, že chce zostať v "rizikovejšom" fonde. Nebude to až tak na škodu, ako sa na prvý pohľad zdá. Akciové a zmiešané fondy sú totiž dlhopisovým veľmi podobné.

Pri indexových fondoch bude mať nútený prechod väčší dopad. Ale ak si niekto v minulom roku vybral indexový fond, tak je natoľko schopný, že zrejme vyplní aj návratku do DSSky. Ak by to aj neurobil, fondy môže zmeniť kedykoľvek neskôr v priebehu roka. Kľudne aj niekoľkokrát a bez poplatku.

Samotnú DSSku je možné meniť raz do roka bez poplatku. Fondy môžete mať v duhom pilieri naraz dva. Jeden z nich musí byť garantovaný dlhopisový a druhý napríklad akciový alebo indexový fond. Ich pomer si môžete nastaviť ľubovoľne. Východiskový stav môže byť 50 % do dlhopisového a 50 % do indexového. Následne podľa toho, ako znášate volatilitu (cenové výkyvy), si pomer môžete meniť viac do akciového indexu alebo viac do dlhopisov.

Panikáriť ani ponáhľať sa netreba. Fondy si môžete meniť naozaj hocikedy, a to dokonca aj cez internet. Ak nemáte prístupové údaje na váš dôchodkový účet, fondy si zmeňte osobne na pobočke a rovno sa na ten prístup cez internet opýtajte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?