Nová štátna firma môže ohľadom ceny akcií poradiť aj zle

Autor: Filip Glasa | 5.2.2013 o 13:27 | (upravené 5.2.2013 o 17:00) Karma článku: 14,37 | Prečítané:  3718x

Fond národného majetku si založil obchodníka s cennými papiermi s názvom Dlhopis o.c.p. Táto štátna firma má ušetriť peniaze tým, že bude lacnejšie prevádzať bezcenné akcie od občanov do fondu národného majetku. Dlhopis o.c.p. má okrem samotných prevodov aj informovať ľudí o hodnote (bez)cenných papierov z kupónky. Tak sme to vyskúšali.

E-mailom som poslal otázku ohľadom hodnoty troch spoločností a ich akcií. Biotika sa obchoduje na burze a je to teda jasný prípad. Cenu zistíte na burze a predaj tam zrealizujete tiež. VÚB kupón je tiež jasný prípad. Vytunelované a bez hodnoty. Treba darovať na FNM. Tretiu firmu som vybral naschvál takú, ktorá nie je na burze, ale zároveň má hodnotu a prosperuje. Bola ňou Nafta - bývalá Nafta Gbely.

Z Dlhopisu o.c.p. mi na prvé dve spoločnosti odpovedali dobre. Pri Nafte mi však napísali, že tento ISIN je vyradený z burzy a nemá cenu. Pre istotu som sa ešte spýtal Milana Hošeka, ktorý je odborník na slovenské akcie, čo si o tom myslí. Napísal mi, že Nafta už nemá ISIN, lebo má akcie v listinnej podobe. Tak som do Dlhopisu o.c.p. napísal ešte raz, že mám listinné akcie. Opať som dostal odpoveď, že nemajú hodnotu:

"Akcie Nafta, a.s. su bez hodnoty su vyradene."

Akcie, ktoré sa neobchodujú na burze, samozrejme môžu mať hodnotu. A v prípade Nafty dosť vysokú. Okrem iného si treba uvedomiť, že drvivá väčšina akcioviek sa u nás ani na svete na burze neobchoduje. A neznamená to, že nemajú hodnotu. Aj niektoré dnes už mimoburzové akciovky z kupónovej privatizácie majú hodnotu a niekedy sú to slušne prosperujúce firmy.

Musím však priznať aj to, že e-mailová komunikácia bol chyták. Neviem, nakoľko je reálne, že by sa niekto informoval na akcie Nafty, keďže tie sú v listinnej podobe a ich už nemáte na výpise z CDCP. A ak by sa aj informoval a dostal by zlú odpoveď, tak to neznamená, že by ich previedol na FNM. Rozumný človek by si zrejme preveril hodnotu akcií vo viacerých zdrojoch.

Napriek tomu, že sme všetci rozumní, tak niekoľko občanov predsa len darovalo do FNM veľmi cenné akcie. A to aj za pomoci úradov a súkromných inštitúcií. Trend o cenných akciách darovaných do FNM písal už v roku 2011.

Ak je možné, že za tie roky ešte stále neexistuje mechanizmus, ako sa dostať naspäť  k cenným akciám z fondu národného majetku, ktoré doň boli darované omylom? Napríklad k akciám Tatra Banky (cena okolo 13 000 eur za kus!), ktoré niekto daroval FNM pri tom chaose okolo "bezcenných" papierov. Je treba podotknúť, že tento chaos vyvolali hlavne štátne inštitúcie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?