Investícia do zlata vás môže vyjsť draho

Autor: Filip Glasa | 21.2.2013 o 9:23 | Karma článku: 13,02 | Prečítané:  4149x

Minulý rok zasiahla Slovensko zlatá horúčka a rozmohli sa takzvané zlaté účty. Ponúkajú bezpečnosť a istotu. Samozrejme za vysoké poplatky. Ľudia panikárili kvôli problémom v eurozóne a boli schopní všetky peniaze dať do zlata. Zlato kúpili na vrchole paniky, a teda aj na vrcholovej cene zlata. Aby to nebolo málo, tak zlato kúpili od prvého obchodníka, ktorý im ho ponúkol, bez ohľadu na náklady.

Zlaté účty hlavne u rakúskej Partner Bank u nás ponúka množstvo sprostredkovateľov. Ľudí lákali najmä minulý rok, keď bola panika okolo eurozóny najvyššia. Na frázy o bezpečnosti, istote, uchovateľovi hodnôt a ochrane pred krachom eura naletelo veľa ľudí.

Nie som proti tomu, aby si občania kúpili trochu zlata. Ale keď už ho kupujú, tak by si mali byť vedomí:

  1. koľko ich nákup zlata stojí (poplatky)
  2. cena zlata má vysokú volatilitu (áno, cena zlata aj klesá)
Spomedzi predavačov zlata je najviac zrejme sprostredkovateľov zlatých účtov (gold deposit) u rakúskej Partner bank. Zjednodušene to vyzerá tak, že vy si sporíte mesačne malé sumy a rakúska banka v tejto hodnote drží zlato.

Takáto investícia vás stojí hneď v úvode 6 % z cieľovej sumy, ktorú chcete nasporiť. To je vlastne provízia sprostredkovateľskej firme. Pri sporení do podielových fondov by ste mali obdobný poplatok vo výške 2 - 4 % (podľa toho, aký vysoký si vyjednáte). V druhom pilieri je obdobný poplatok vo výške 1 %.
Ďalší poplatok (vyzerá tiež ako vstupný poplatok do fondov) je 7,5 %, ktorý sa strhne v banke pri nákupe zlata. Je to akoby zdvojený vstupný poplatok. Najprv 6 % sprostredkovateľovi a potom ďalších 7,5 %. To pri normálnych investíciách nie je úplne bežné.

Okrem týchto vysokých poplatkov vás ešte čakajú ďalšie priebežné poplatky banke. Jednorázovo 15 eur za online prístup, kvartálne 6 eur za vedenie účtu, kvartálne 0,2 % z hodnoty vkladu. Podrobnejšie rozpísané poplatky:
  1. 6 % provízia sprostredkovateľovi z cieľovej sumy
  2. 7,5 % z každej investície postupne (napríklad pri mesačnom sporení)
  3. 15 eur za online prístup jednorázovo
  4. 6 eur kvartálne za vedenie účtu
  5. 0,2 % kvartálne z hodnoty vkladu
Jeden konkrétny zákazník Partner Bank, ktorému zlatý účet sprostredkoval človek z Zepter Finance, investoval minulý rok 30 000 eur. Na vstupných aj priebežných poplatkoch ho investícia za ten čas stála takmer 4000 eur. Na svojom zlatom účte by mal 26 000 eur, ak by sa zlato za tú dobu nepohlo. Reálne má ešte menej, keďže cena zlata klesla.
Ak kupujete investičné zlato, v prvom rade by ste si mali zistiť, koľko vás to bude stáť. Teda výšku všetkých poplatkov, alebo prirážku k trhovej cene zlata. Okrem toho si musíte byť vedomí, že zlato má vysokú volatilitu. Jeho cena lieta hore dole ako na horskej dráhe. Čím je vyššia panika, tým je drahšie. A keď panika opadne, cena zlata klesne.

Cena zlata v roku 2012 prevzatá z Kitco.com:

Cena zlata v roku 2013 prevzatá z Kitco.com:


Ak už chete naozaj investovať do zlata, tak určite do neho nedávajte celé svoje úspory. A keď sa rozhodnete dať do zlata dajme tomu 10 % úspor, tak si dobre preverte náklady, ktoré sú so kúpou zlata spojené.

Upresnenia nákladovosti zlatých účtov môžete napísať do diskusie. Informácie som čerpal z rozpisu investície konkrétneho zákazníka Partner Bank.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?