Rizikové indexové fondy by v II. pilieri zarobili aj cez krízu

Autor: Filip Glasa | 18.3.2013 o 21:32 | (upravené 20.3.2013 o 17:14) Karma článku: 7,43 | Prečítané:  1041x

Ak by boli indexové fondy v druhom pilieri už za Kaníka, tak by si aj s krízou poradili. DSSky ich minulý rok označili ako rizikové. Napriek tomu v minulom roku zarobili najviac spomedzi dôchodkových fondov v druhom pilieri. Akú výkonnosť by mali indexy od roku 2005, keď vznikol druhý pilier?

Indexy sú barometre trhu zložené z koša akcií. Indexové fondy, ktoré kopírujú tieto indexy, existujú na trhu už roky rokúce. V poslednej dobe sú obľúbené najmä vo forme ETF (na burze obchodované fondy). Za ministra Mihála sa zaviedli indexové fondy aj v druhom pilieri. Bola to veľmi príjemná zmena hlavne preto, že dovtedy sme v druhom pilieri nemali žiadne akciové fondy.

V druhom pilieri sú síce fondy s názvom akciové, ale tie mali po spustení dôchodkovej reformy v portfóliu len cca 20 % akcií. Po zavedení garancií akcie zmizli. Po zrušené garancií sa nesmelo objavilo niekoľko percent akcií aj v akciových fondoch, ale stále je v nich prevaha dlhopisov. Jedinou alternatívou, ako mať v druhom pilieri potenciálne výnosnejšie aktíva, sú indexové fondy. Tie majú takmer všetko zainvestované v akciách.

Indexové fondy majú v ponuke zatiaľ všetky DSSky, aj keď sa ich niektoré chystali zrušiť. Okrem toho, že po poslednej zmene legislatívy ich zrušiť môžu (ale nemusia), hovorí za zrušenie aj nezáujem sporiteľov o ne. A to napriek tomu, že v minulom roku boli práve indexové fondy najvýkonnejšie.

V blogoch aj v článkoch na mojom webe som upozorňoval, že indexy sú volatilné a to, že zarobili minulý rok, neznamená, že sa im bude dariť aj budúci rok. Z dlhodobého hľadiska je však stávka na volatilné akcie lepšia ako stávka na konzervatívne štátne dlhopisy (čo je najväčšia časť portfólií v ostatných druhoch dôchodkových fondov vrátane akciových).

V tabuľke je vidieť, aké indexy a aké konkrétne ETF fondy majú DSSky v portfóliu:

Najčastejšie je zastúpený index MSCI World. Minulý rok bol najvýkonnejší Eurostoxx 50. Kolega Martin Gulka otestoval tieto dva indexy a spočítal, aké výnosy by mali od roku 2005, keď sa spustil druhý pilier.

Zvýraznené čísla sú výnosy indexu s reinvestovanou dividendou. MSCI World by sa aj s pomocou dividend za osem rokov zhodnotil o 55,28 %. Naproti tomu európsky Eurostoxx 50 len o 27,98 %. Stávka na diverzifikáciu do celého sveta by sa teda oplatila na osemročnom horizonte viac.

Prepočítané na ročný výnos by MSCI World zarobil 5,73 % p.a. Eurostoxx 50 len 3,17 % p.a., čo je však stále lepšie ako väčšina dôchodkových fondov v DSSkách. Ide však o výnosy pri jednorázovej investícii v roku 2005. Sporitelia v druhom pilieri sporia pravidelne - mesačne - a ich výnosy by sa od jednorázovej investície líšili.

Bežne sa má za to, že pravidelné investovanie zlepšuje výnos. Alebo aspoň v kríze zlepšuje výnos. Niekedy je to pravda a inokedy nie. Závisí od tvaru krivky fondu. V našom prípade by pri pravidelnom investovaní zarobil index MSCI World viac ako pri jednorázovom, a to 7,09 % p.a. Eurostoxx 50 by pri pravidelnej investícii zarobil len 1,8 % p.a., čo je menej ako pri jednorázovej investícii do toho istého indexu. Na druhú stranu je to viac, ako zarobili v rovnakom období "akciové" fondy v druhom pilieri.

MSCI World zarobil aj napriek kríze veľmi slušne. Od výnosu 7,09 % p.a. však treba ešte odpočítať poplatky Sociálnej poisťovni a DSSke. Napriek tomu by prekonal výnosy všetkých ostatných fondov a do dôchodku by takýmto tempom zhodnotil úspory veľmi slušne.

Budúcnosť je však neistá a ako bude MSCI World vyzerať o 30 rokov, nevieme. Viem však, že treba diverzifikovať, a preto by som nenechával všetky peniaze v štátnych dlhopisoch a dal viacej do akcií. Cez indexové fondy.

PS: Už som tu raz článok na túto tému mal. Musel som ho však zmazať, lebo sme v ňom urobili chybu. Kolega Martin Gulka pri výpočte zabudol na dividendy. A že sú tie dividendy sakra dôležité, sa môžete presvedčiť v tabuľke výnosov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?