Rizikové indexové fondy by v II. pilieri zarobili aj cez krízu

Autor: Filip Glasa | 18.3.2013 o 21:32 | (upravené 20.3.2013 o 17:14) Karma článku: 7,43 | Prečítané:  872x

Ak by boli indexové fondy v druhom pilieri už za Kaníka, tak by si aj s krízou poradili. DSSky ich minulý rok označili ako rizikové. Napriek tomu v minulom roku zarobili najviac spomedzi dôchodkových fondov v druhom pilieri. Akú výkonnosť by mali indexy od roku 2005, keď vznikol druhý pilier?

Indexy sú barometre trhu zložené z koša akcií. Indexové fondy, ktoré kopírujú tieto indexy, existujú na trhu už roky rokúce. V poslednej dobe sú obľúbené najmä vo forme ETF (na burze obchodované fondy). Za ministra Mihála sa zaviedli indexové fondy aj v druhom pilieri. Bola to veľmi príjemná zmena hlavne preto, že dovtedy sme v druhom pilieri nemali žiadne akciové fondy.

V druhom pilieri sú síce fondy s názvom akciové, ale tie mali po spustení dôchodkovej reformy v portfóliu len cca 20 % akcií. Po zavedení garancií akcie zmizli. Po zrušené garancií sa nesmelo objavilo niekoľko percent akcií aj v akciových fondoch, ale stále je v nich prevaha dlhopisov. Jedinou alternatívou, ako mať v druhom pilieri potenciálne výnosnejšie aktíva, sú indexové fondy. Tie majú takmer všetko zainvestované v akciách.

Indexové fondy majú v ponuke zatiaľ všetky DSSky, aj keď sa ich niektoré chystali zrušiť. Okrem toho, že po poslednej zmene legislatívy ich zrušiť môžu (ale nemusia), hovorí za zrušenie aj nezáujem sporiteľov o ne. A to napriek tomu, že v minulom roku boli práve indexové fondy najvýkonnejšie.

V blogoch aj v článkoch na mojom webe som upozorňoval, že indexy sú volatilné a to, že zarobili minulý rok, neznamená, že sa im bude dariť aj budúci rok. Z dlhodobého hľadiska je však stávka na volatilné akcie lepšia ako stávka na konzervatívne štátne dlhopisy (čo je najväčšia časť portfólií v ostatných druhoch dôchodkových fondov vrátane akciových).

V tabuľke je vidieť, aké indexy a aké konkrétne ETF fondy majú DSSky v portfóliu:

Najčastejšie je zastúpený index MSCI World. Minulý rok bol najvýkonnejší Eurostoxx 50. Kolega Martin Gulka otestoval tieto dva indexy a spočítal, aké výnosy by mali od roku 2005, keď sa spustil druhý pilier.

Zvýraznené čísla sú výnosy indexu s reinvestovanou dividendou. MSCI World by sa aj s pomocou dividend za osem rokov zhodnotil o 55,28 %. Naproti tomu európsky Eurostoxx 50 len o 27,98 %. Stávka na diverzifikáciu do celého sveta by sa teda oplatila na osemročnom horizonte viac.

Prepočítané na ročný výnos by MSCI World zarobil 5,73 % p.a. Eurostoxx 50 len 3,17 % p.a., čo je však stále lepšie ako väčšina dôchodkových fondov v DSSkách. Ide však o výnosy pri jednorázovej investícii v roku 2005. Sporitelia v druhom pilieri sporia pravidelne - mesačne - a ich výnosy by sa od jednorázovej investície líšili.

Bežne sa má za to, že pravidelné investovanie zlepšuje výnos. Alebo aspoň v kríze zlepšuje výnos. Niekedy je to pravda a inokedy nie. Závisí od tvaru krivky fondu. V našom prípade by pri pravidelnom investovaní zarobil index MSCI World viac ako pri jednorázovom, a to 7,09 % p.a. Eurostoxx 50 by pri pravidelnej investícii zarobil len 1,8 % p.a., čo je menej ako pri jednorázovej investícii do toho istého indexu. Na druhú stranu je to viac, ako zarobili v rovnakom období "akciové" fondy v druhom pilieri.

MSCI World zarobil aj napriek kríze veľmi slušne. Od výnosu 7,09 % p.a. však treba ešte odpočítať poplatky Sociálnej poisťovni a DSSke. Napriek tomu by prekonal výnosy všetkých ostatných fondov a do dôchodku by takýmto tempom zhodnotil úspory veľmi slušne.

Budúcnosť je však neistá a ako bude MSCI World vyzerať o 30 rokov, nevieme. Viem však, že treba diverzifikovať, a preto by som nenechával všetky peniaze v štátnych dlhopisoch a dal viacej do akcií. Cez indexové fondy.

PS: Už som tu raz článok na túto tému mal. Musel som ho však zmazať, lebo sme v ňom urobili chybu. Kolega Martin Gulka pri výpočte zabudol na dividendy. A že sú tie dividendy sakra dôležité, sa môžete presvedčiť v tabuľke výnosov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?