Peniaze sa presunú do garantovaných fondov. Čo teraz?

Autor: Filip Glasa | 30.3.2013 o 10:46 | Karma článku: 12,91 | Prečítané:  5462x

Drvivá väčšina úspor v druhom pilieri bola doteraz v akciových fondoch. V najbližších mesiacoch sa presunú do dlhopisových - garantovaných fondov. Koho to bude bolieť? Nikoho. Veď v akciových fondoch nie sú takmer žiadne akcie.

Podľa včerajšieho článku v SME poslalo návratku do DSSky len 5 - 8 % sporiteľov. Títo sporitelia zotrvajú v akciových, zmiešaných alebo indexových fondoch. Ostatní sa presunú do dlhopisových, ktoré sú garantované. Ľudia však na svoju pohodlnosť a nezáujem o dianie v druhom pilieri nedoplatia. Skôr si polepšia. Prečo?

V akciových fondoch nie sú takmer žiadne akcie

Presunom z akciového alebo zmiešaného fondu sa nič výrazné nezmení. V akciových fondoch totiž nie sú skoro vôbec akcie. A zmiešané sa dlhopisovýcm podobajú ako dve veľkonočné vajíčka. Keď som sa na akciové fondy pozeral začiatkom roka, ING nemalo v akciách nič a Allianz mal necelých 9 % akcií. Ostatné DSSky mali v akciových fondoch pár desatiniek alebo pár percent akcií.

Dlhopisové (garantované) fondy zarobili najviac

Od založenia druheho piliera zarobili najviac práve dlhopisového fondy. Akciové fondy boli najhoršie a zmiešané fondy boli uprostred. Samozrejme, že to bolo dané krízou aj zavedením garancií za prvej Ficovej vlády. Podľa názvu by mali mať do budúcna práve akciové najvyšší potenciál v zhodnotení. Avšak aj keby budúcnosť priala akciám, s pomerom pár percent akcií vo fonde veľa vody nenamútia.

Medzi fondami môžete prestúpiť hocikedy

Raz ročne môžete prestúpiť medzi DSSkami bez poplatku. Medzi fondami v rámci jednej DSSky môžete prestupovať, koľko chcete. Aj viackrát za rok. Pri dátume 31. 3. nie je dôvod podliehať panike.

Neviem, ktoré fondy zostanú a ako budú vyzerať

DSSky nepotvrdili úplne presne, ktoré fondy ponechajú a ktoré zrušia. Určite musia ponechať jeden garantovaný a jeden negarantovaný fond. Ako bude vyzerať negarantovaný, nevieme. Ktoré DSSky ponechajú aj indexové fondy, ešte nevieme. Na základe čoho by som mal teda zostávať v akciovom fonde, ktorý nie je akciový, neviem či vôbec bude existovať a čo bude mať v portfóliu? Treba počkať, ako sa fondy a DSSky vyvrbia.

Úspory môžete mať v dvoch fondoch naraz

Jeden z nich musí byť vždy garantovaný. V máji vás presunú do dlhopisového - garantovaného fondu. Podľa toho, aká bude ponuka ostatných fondov a čo budú mať v portfóliách, časť úspor si presuniete ešte do druhého fondu. narpíklad v pomere 80 % v negarantovanom fonde od Allianzu (ktorý by vraj mal mať 80 % akcií) a 20 % v dlhopisovom fonde. Alebo 70 % v indexovom fonde (odporúčam skôr diverzifikovaný index MSCI World než európsky Eurostoxx50) a 30 % v garantovanom.

Ak naozaj negarantovaný od Allianzu bude mať 80 % v akciách, tak to môžno bude zaujímavejšia voľba ako indexový fond. Jednak preto, že aj tak nenakúpi akcie, ale indexové ETF fondy. Ale aj preto, že časť peňazí bude zrejme v korporátnych dlhopisoch a iných triedach aktív.

Ak si vyberiete len indexový a dlhopisový fond, peniaze máte v dvoch triedach aktív - v akciách a v konzervatívnych dlhopisoch. V negarantovanom fonde by sa však mohli objaviť okrem akcií aj korporátne dlhopisy a dokonca aj drahé kovy a realitné investície. V takomto fonde by ste mali úspory diverzifikované do viacerých tried aktív. Treba si však počkať na prvé mesačné reporty po zmenách a pozrieť si portfóliá všetkých fondov.

Ak však zvolíte dlhopisový (garantovaný) spolu s indexovým fondom, nič zlé neurobíte. Pomer treba zvoliť podľa vašej averzie voči riziku aj podľa toho, kedy pôjdete do dôchodku. Ak sa bojíte poklesov na akciových trhoch, môžete úspory presúvať do indexového fondu postupne. Napríklad každý kvartál 10 %.

Indexové fondy by za osem rokov zarobili

Ak sa bojíte prepadov ako v kríze, na upokojenie si prečítajte predchádzajúci článok na mojom blogu. Ak by ste investovali v roku 2005, pri spustení druhého piliera, do indexu MSCI World, po zarátaní dividend by ste dosiahli hrubý výnos cez 7 % p.a. Teda dvojnásobok toho, čo dokázali najlepšie fondy v druhom pilieri. Po odrátaní poplatkov a započítaní toho, že vo fonde nikde nie je 100 % v akciovom indexe, by sme sa dostali približne na 5 % p.a. A to aj napriek kríze.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?