Občania darovali štátu aj cenné akcie

Autor: Filip Glasa | 12.4.2013 o 11:15 | (upravené 12.4.2013 o 11:30) Karma článku: 12,36 | Prečítané:  10974x

Zavedením poplatkov narobil centrálny depozitár na Slovensku naozajstnú galibu. Ľudia museli platiť ročné poplatky aj za cenné papiere, ktoré vôbec nemali hodnotu. Alebo za papiere firmy, ktoré už ani neexistovali. Našlo sa však riešenie - bezodplatné darovanie bezcenných papierov Fondu národného majetku. Toto darovanie však spôsobilo ďalší problém - ľudia v chaose darovali do FNM aj cenné (a niekedy veľmi cenné) papiere.

Prvý rok som sa tomu nečudoval. Čo je cenné a hodnotu papierov nevedeli v bankách, ani v médiách a občania to už nevedeli vôbec. Rozumný informačný servis o cennosti akcií poskytoval asi len Milan Hošek a OSMA.

V roku 2011 a 2012 sa však aj v bežných médiách objavili články o tom, že nie všetky slovenské akcie a cenné papiere sú bezcenné. Dnes je na internete veľa informácii o cenných akciách a ich hodnote. Napriek tomu však ľudia darovali hodnotné akcie do Fondu národného majetku znova.

Niektoré cenné akcie sa oplatí darovať do FNM kvôli výške poplatkov a nízkej cene na burze. Ak máte jeden - dva kusy Chemolaku, ktorý stojí 6 eur, tak poplatky za predaj prevýšia sumu predajnej transakcie. Vtedy je lepšie akcie darovať.

Ak však máte napríklad tri akcie Biotiky, ktorá sa obchoduje za 20 eur, tak sa vám akcie darovať neoplatí. Môžete ich predať na burze (3 x 20 eur = 60 eur) cez banku (najlacnejšie cez Poštovú) alebo jediného obchodníka (RM-S Market).

Z cenných akcií sa teda oplatí darovať tie, ktoré majú nízku cenu na burze a zároveň ich máte málo kusov. Prípadne aj cennejšie akcie do 20 eur, ktorých máte len jeden kus. Urobíte si teda súčin ceny z burzy a počtu akcií. Ak súčin vyšší ako polatky za predaj (od 15 eur vyššie), tak ich môžete predať cez banky alebo obchodníka.

Kolega Martin Gulka oslovil FNM a spýtal sa čo s akciami, ktoré niekto omylom daroval štátnemu fondu:

 

„S cennými papiermi nadobudnutými bezodplatným prevodom v zmysle zákona 92/1991 Z.b.  naloží fond spôsobom, o ktorom rozhodne výkonný výbor po prerokovaní v dozornej rade fondu. Doposiaľ FNM SR o naložení s uvedenými cennými papiermi nerozhodol, vykonáva iba základné práva a povinnosti.“

Ak ste omylom do FNM darovali cennejšie akcie (Tatra banka, VÚB, Allianz, Zentiva, ...), tak máte ešte stále maličkú šancu dostať ich späť. Treba písomne požiadať FNM, ktorý bude žiadosti evidovať a neskôr o nich rozhodne:

„Kým FNM SR nerozhodne ako náloží s týmito cennými papiermi, nič nie je jasné. V každom prípade môžem len odporučiť, že v prípade, že ma niekto záujem o navrátenie cenných papierov, ktoré previedol na FNM SR, nech sa so žiadosťou obráti na nás písomne. Žiadosti budeme evidovať a v prípade, že vedenie FNM SR dospeje k rozhodnutiu, budeme týchto ľudí informovať. Na zaver teda: FNM SR v súčasnosti nevracia cenne papiere, ktoré boli predmetom bezodplatného prevodu na FNM SR.“

Na záver ešte zoznam s hodnotnými akciami, ktoré do FNM darujte až po prepočte výhodnoti (poplatky za predaj na burze musia byť nižšie ako burzová cena akcií x ich počet). V tabuľke je vidieť posledná cena na burze - tá je pri predaji dôležitá.

 

Pre ilustráciu uvádzame aj účtovnú cenu akcií. Za ňu akcie na burze nepredáte. Ale ak by na akcie bola vyhlásená povinná ponuka na výkup akcií, tak by sa k nej táto ponúkaná cena vyšplhala. Minulý rok vyhlásili povinnú ponuku MPC Cessi a Púchovský mäsový priemysel. Ľudia čo akcie držali ich mohli majoritnému akcionárovi predať za násobky ich burzovej ceny pred ponukou.

Takže sľúbený zoznam s cenných akcií, ktorých darovanie štátu si dobre rozmyslite:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?