Fond národného majetku dostal od ľudí akcie za 1,3 milióna

Autor: Filip Glasa | 16.4.2013 o 8:37 | (upravené 16.4.2013 o 9:08) Karma článku: 11,98 | Prečítané:  6233x

V minulom článku som písal o tom, že občania v panike darovali štátu (FNM) aj cenné akcie. Cez víkend nás napadlo, že vyčíslime hodnotu cenných papierov, ktoré dostal štát od občanov.

Kolega Martin Gulka do zoznamu zahrnul len tie akcie, ktoré by sa dali predať na slovenskej burze. Výčíslil nielen trhovú cenu z burzy, ale aj účtovnú hodnotu darovaných akcií.

Celkovo darovali ľudia do FNM akcie za 1,3 milióna eur v trhovej cene (cena z burzy). V účtovnej hodnote je to však až 4,3 milióna eur. Je to spôsobené tým, že slovenské akcie sa obchodujú zväčša za ceny pod svojou účtovnou hodnotou. Hlavne akcie za jednotky eur, ktoré je kvôli poplatkom ťažké kupovať (investovať do nich) aj predávať (zbavovať sa ich), sa objektívne obchodujú za zlomok voči book value.

Čo sa týka dividend, tak z akcií z nášho zoznamu mohol FNM SR za posledné tri roky zinkasovať na dividendách zhruba 34 000 EUR.

V prvej polovici tabuľky je celkový počet akcií ku koncu minulého roka. V druhej polovici tabuľky je prírastok akcií od 1. 5. 2011 do 31. 12. 2012. Aj v tomto období pribúdali do FNM cenné akcie napriek tomu, že už občania mohli z médií aj na internete nájsť informácie o tom, že nie všetký slovenské papiere sú bezcenné.

Za posledné sledované obdobie pribudli do FNM od občanov hodnotné akcie za 639 000 eur v trhovej cene. Nakoľko sa však dali predať kvôli nízkej cene a vysokým poplatkom, ukazuje až podrobná tabuľka s rozpísanými akciami.

Prírastky akcií v jednotlivých obdobiach:

Sumárne hodnoty darovaných akcií:

Na záver ešte raz vyjadrenie Fondu národného majetku, ktorého sme sa spýtali, či sa dá niečo robiť s omylom darovanými akciami:

„Kým FNM SR nerozhodne ako náloží s týmito cennými papiermi, nič nie je jasné. V každom prípade môžem len odporučiť, že v prípade, že ma niekto záujem o navrátenie cenných papierov, ktoré previedol na FNM SR, nech sa so žiadosťou obráti na nás písomne. Žiadosti budeme evidovať a v prípade, že vedenie FNM SR dospeje k rozhodnutiu, budeme týchto ľudí informovať. Na zaver teda: FNM SR v súčasnosti nevracia cenne papiere, ktoré boli predmetom bezodplatného prevodu na FNM SR.“

Celý zoznam cenných aj bezcenných papierov vo FNM nájdete v tomto excel dokumente poskytnutého Fondom národného majetku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?