Zverejňovanie finančných výsledkov firiem nie je novinka

Autor: Filip Glasa | 22.5.2013 o 15:36 | (upravené 22.5.2013 o 16:16) Karma článku: 9,90 | Prečítané:  4085x

Je zverejňovanie finančných údajov firiem zásah do súkromia? Prečo sa zverejňujú účtovné závierky firiem? Kde sa dajú nájsť finančné výkazy súkromných firiem?

Ministerstvo financií tento týždeň spustilo beta verziu registra účtovných závierok. V registri nájdete účtovné závierky, a teda aj hospodárske výsledky väčšiny slovenských firiem. Diskutéri pod článkom na SME sa na zverejňovanie finančných čísel firiem pozerajú negatívne. Čo sa má kto hrabať v číslach súkromných firiem? V skutočnosti sa účtovné závierky zverejňujú už desať rokov v zbierke listín. Kde všade sa dajú získať finančné údaje firiem?

Zbierka listín

Zbierka listín funguje už od roku 2002. Každá obchodná spoločnosť, a teda ja malé jednoosobové sro-čky majú povinnosť ukladať svoje účtovné závierky do zbierky listín príslušného obchodného registra. Zbierka listín je verejná, a teda každý človek mal mať už desať rokov prístup k finančným výsledkom firiem.

V realite však mnoho spoločností túto povinnosť obchádzalo a závierky do zbierky listín neukladalo. Trend ešte v roku 2010 písal, že 50 % firiem účtovné závierky do zbierky listín neukladá napriek hroziacej pokute. Nikto však o žiadnej udelenej pokute v tejto súvislosti nepočul.

Obchodný vestník

Ďalším miestom, kde sa ukladajú finančné výkazy firiem, je Obchodný vestník. V Obchodnom vestníku však nájdete len malú časť firiem. Na rozdiel od zbierky listín nie je každá spoločnosť povinná posielať výkazy aj do Obchodného vestníka.

Register účtovných závierok

Ministerstvo financií cez svoju príspevkovú organizáciu Datacentrum už dlhšiu dobu pracuje na verejnom registri účtovných závierok. Od roku 2013 už firmy nemusia závierky posielať do zbierky listín, stačí, že podajú daňové priznanie (spolu so závierkou) na daňový úrad. Tie závierky sa uložia do registra účtovných závierok.

Register by mal naplno fungovať od roku 2014. Jeho beta verziu si môžete pozrieť tu http://www.registeruz.sk.

Komerčné a polokomerčné databázy

Okrem spomínaných štátnych databáz existujú aj súkromné a pološtátne databáty a registre. Tie čerpajú informácie z verejných zdrojov aj z vlastných databáz. Prevádzkujú ich firmy zaoberajúce sa vypracovávaním kreditných ratingov súkromných firiem. Tieto kreditné ratingy potom predávajú v rámci komerčných databáz (databázy a kreditné informácie predávajú napríklad firmy Slovak Credit Bureau, Sims, Bisnode a podobne).

Súkromné spoločnosti prevádzkujú aj verejné registre spolu so štátnou správou. Napríklad ministerstvo hospodárstva spolu s firmou Sims prevádzkuje Hospodársky register.

Registre s finančnými údajmi a kreditnými ratingami sa predávajú v rôznej forme od webovej aplikácie cez DVD až po desktopové aplikácie. Okrem kreditnej analýzy sa databázy zvyknú používať aj na marketingové účely a prieskum trhu. Takúto marketingovú databázu predáva napríklad aj štátny Infostat.

Dôvod, prečo sa databázy o firmách predávajú, aj keď sa tieto údaje dajú získať aj zadarmo, je viac. Jednak nemáte nikde zhromaždené všetky údaje hromadne a v elektronickej forme. V zbierke listín, Obchodnom vestníku aj novom registri účtovných závierok si viete pozerať firmy len po jednom. Dôležité je tiež to, že laik nedokáže vyčítať z účtovnej závierky zdravie firmy. Rating musí niekto spočítať. Tiež nemáte možnosť pokročilého triedenia, filtrovania a práce s databázami.

Zverejňovanie výkazov nie je nič nové

Rozčuľovanie sa nad drzosťou ministerstva financií, že si dovolilo spustiť register účtovných závierok, je dané len neznalosťou legislatívy. Tá ukladá povinnosť zverejňovať účtovné závierky už dlhú dobu. Výnimkou sú len živnostníci.

V čom pomôže nový register?

V minulosti ste si museli pre účtovnú závierku ísť osobne do zbierky listín. Neskôr pribudla možnosť požiadať o zaslanie e-mailom. To však neplatilo na zahltenom Bratislavskom súde, kde by ste na e-mail so závierkou čakali mesiace či celé roky.

Register UZ teda zjednoduší prístup k závierkam firiem, ktoré budú dostupné na internete (podobne ako v ČR). Uľahčí tým aj prácu pracovníkov súdov, ktorí nebudú musieť skenovať do nemoty.

Rovnako vyrieši problém s tým, že niektoré spoločnosti svoje závierky do zbierky listín neposielali. Register UZ čerpá závierky z daňového úradu, a preto by mal mať drvivú väčšinu závierok slovenských firiem.

Čo zatiaľ register UZ nerieši?

Jedným z dôvodov, prečo niektoré firmy neposielali dokumenty do zbierky listín, bolo to, že ste v nich našli podpisy štatutárov na jednotlivých dokumentoch. Podpisy sa dajú zneužiť pri podvodoch a občas sa to aj stávalo.

Register UZ by mohol zverejňovať čisto len čísla z výkazov a nie oskenované strany, na ktorých sú vidieť podpisy.

Prečo je dobré zverejňovať finančné údaje firiem?

Dôvod na zverejňovanie účtovných závierok je hlavne preverovanie solventnosti obchodných partnerov. Aj v komerčných databázach je hlavný predajný argument práve kreditná analýza. Negatívom je, že sa účtovné závierky aj komerčné databázy používajú aj na sledovanie konkurencie.

Zverejňovanie účtovných zavierok platí v celej Európskej únii. Nie každá krajina však zverejňuje závierky na internete. Niekde sú dostupné len v papierovej forme osobne. V ČR nájdete účtovné závierky v internetovej aplikácii obchodného registra (justice.cz).

Je zisťovanie solventnosti obchodného partnera účinné?

Kreditnú analýzu si môžete vypracovať na základe minulých udajov z posledného ukončeného roka. Tento rok nájdete u väčšiny spoločností závierky iba z roku 2011 a len postupne pribúdajú tie z roku 2012. V závierkach teda nenájdete, ako na tom firma je práve v tejto chvíli.

Čo však môžete zistiť, sú dlhodobé trendy. Akú má firma zadlženosť, akú používa finančnú páku, ako dokáže pokrývať záväzky z prevádzkováho zisku a podobne. Celkom ľahko by ste dokázali určiť niektorých mediálne známych podnikateľov, ktorí sa dostali do šlamastiky oveľa skôr, ako ich problémy so zadlženosťou vyplávali na povrch.

Podnikateľ roka v konkurze

Nielen na Slovensku sa stále opakujú príbehy firiem a podnikateľov, ktorí zažiaria, často sa objavujú v médiách, píše sa o ich úspechu a po rokoch sa dozviete, že firma išla do konkurzu. Rýchlo rastúce firmy často financujú svoj rast úvermi. Na to, aby vyzerali pred veriteľmi a dodávateľmi dobre, sa rady ukazujú v médiách a predvádzajú svoj úspech a bohatstvo.

Novinári im to žerú a ani ich nenapadne pozrieť s do zbierky listín a overiť si, či podnikateľ v rozhovore nekecá. Takto noviny pomáhajú budovať mediálny obraz ľuďom, ktorí po pár rokov podnik zatvoria s veľkými dlhmi.

Tento rok sa dostalo do konkurzu alebo reštrukturalizácie viacero mediálne obľúbených podnikateľov. Niektorí sa dokonca umiestňovali v podnikateľských súťažiach. Iní zase v rozhovoroch tvrdili, že im kríza pomohla narásť. Jeden dlho tvrdil, že má dlhodobé ciele a silných partnerov, až kým ho nedobehli veritelia a nepreniklo, že nedokáže splácať preklenovací úver, ktorým financoval predchádzajúci úver z banky.

Na základe takýchto príbehov sami zvážte, či je zverejňovanie finančných výkazov užitočné alebo škodlivé.

Cena za register účtovných závierok

Register UZ je zatiaľ v beta verzii. Nevieme, ako presne bude vyzerať o rok v plnej verzii. Jeho cena bude okolo jedného milióna eur. Ťažko povedať, či je to suma predražená alebo normálna. Presné zadanie aj ceny si môžete pozrieť na otvorených zmluvách. Cena nie je len za web, ktorý vidíme my návštevníci. Rozsah dodávky je o dosť väčší ako len webstránka. Mne osobne sa zdá, že by sa podobný projekt dal urobiť aj lacnejšie.

Prečítajte si celé zadenie a rozsah projektu a skúste napísať váš názor na cenu programovania Registra UZ do diskusie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?