Trhy klesajú - čo s druhým pilierom?

Autor: Filip Glasa | 21.6.2013 o 9:36 | Karma článku: 9,33 | Prečítané:  3474x

Po vyhlásení FED-u na jeho zasadaní v stredu začali trhy padať. Plánovali ste prestup do rizikovejšieho fondu v rámci druhého piliera, ale teraz neviete, ako sa zachovať? Do akciového alebo indexového fondu nemusíte prestúpiť naraz. Môžete zvoliť opatrnejšie postupné presúvanie peňazí.

V posledom blogu som písal, že väčšina sporiteľov sa automaticky presunula do garantovaných dlhopisových fondov. Dôchodkové fondy už nie sú na jedno kopyto a dá sa z nich niečo vybrať. Minulý rok pribudli indexové fondy. Tento rok sa akciové fondy zmenili tak, že už konečne majú v portfóliu akcie. (A nie len to, niektoré zahrnuli aj podnikové dlhopisy a drahé kovy :-)


Na jednu stranu je výber lepší. Na druhú stranu však práve tento týždeň začali trhy padať (akciové, komoditné, emerging markets - takmer všetko okrem doláru). Ako sa zachovať, keď chcete prestúpiť do negarantovaného fondu, ale máte obavy z ďalšieho poklesu trhov?

  1. Prvá možnosť je, že zostanete navždy v garantovanom dlhopisovom fonde aj za cenu, že v ňom nikdy nemôžete čakať výnosy vyššie ako na sporiacich účtoch a krátkych termiňákoch
  2. Druhá možnosť je, že budete časovať trh a pokúsite sa prestúpiť do riskantnejších fondov, keď trhy dosiahnu dno
  3. Tretia možnosť spočíva v postupnom presune peňazí do rizikovejšieho fondu
Časovanie trhu necháme na skúsených traderov, ktorí tento blog určite čítať nebudú. Pre bežných ľudí je najjednoduchšia možnosť postupne presúvať peniaze z dlhopisového fondu do akciového alebo indexového dôchodkového fondu.

V druhom pilieri môžete byť naraz v dvoch fondoch v rámci jednej DSS-ky. Jeden z nich musí byť garantovaný. Sami si môžete zvoliť, koľko peňazí dáte do garantovaného fondu a koľko do akciového (alebo indexového). Na začiatok si vyberte DSS-ku, ktorá má dobrý negarantovaný fond. Z indexových treba zvoliť takú DSS-ku, ktorá má širšie diverzifikovaný index MSCI Wordl. Z akciových je podľa môjho názoru vhodný Allianz Progres alebo Generali Profit (profit má však len polovicu akcií, tak s tým počítajte pri nastavovaní pomeru garantovaného a negarantovaného fondu).

Vo vybranej DSS-ke ponechajte peniaze v dlhopisovom (garantovanom fonde). Každý mesiac si však zmeníte pomer garantovaného a akciového fondu o 10 % v prospech akciového:
  • Prvý mesiac dáte 90 % do garantovaného a 10 % do akciového (alebo indexového)
  • Ďalší mesiac znížite v garantovanom úspory na 80 % a v akciovom vzýšite na 20 %
  • Takto budete pokračovať, až sa dostanete na váš konečný pomer konzervatívneho a rizikového fondu. Napríklad v pomere 10 % v konzervatívnom a 90 % v rizikovom

Ak ceny akcií pôdu dole, každý mesiac prikupujete za nižšiu cenu. Vaša priemerná nákupná cena bude nižšia, ako keby ste peniaze presunuli do akcií naraz. Naopak, ak by akcie stúpali, priemerná nákupná cena by bola vyššia, ako keby ste presunuli peniaze jednorázovo. Priemerovanie nákupnej ceny je skôr defenzívna technika. Nedosiahnete najlepšiu možnú cenu, ale priemernú cenu za obdobie nakupovania (v našom príklade za 10 mesiacov).

Za zmenu DSS-ky neplatíte, ak sa presúvate raz ročne. Za zmenu pomeru dvoch fondov v rámci jednej DSS-ky neplatíte vôbec. Postupné presúvanie dôchodkových úspor do rizikovejšieho fondu vás teda nič nestojí.

Na záver ešte starší výpočet priemerovania nákupnej ceny (postupného investovania) do nemeckého indexu DAX v období 2007 - 2011. Teda obdobie tesne pred krízou a po kríze:


Pravidelným investovaním by ste v tomto prípade zarobili, a to napriek tomu, že by ste si vybrali dosť zlú dobu na investovanie. Pritom pri jednorázovej investícii v rovnakom období by ste prerobili, ako ukazuje graf DAX-u:


Nevýhodou pravidelného investovania je, že funguje aj presne opačne. Ak by trhy rástli, vaša priemerná nákupná cena bude vyššia ako pri jednorázovej investícii. Ďalej ak by trhy išli najprv hore a potom by sa vrátili nadol, pri postupnom priemerovaní ceny prerobíte. Zjednodušene povedané:
  • pravidelné investovanie je výhodné, ak je krivka grafu v tvare V - prepad a potom nárast
  • nie je výhodné, ak je krivka grafu v tvare A - nárast a potom prepad
Toto jednoduché prirovnanie mám od Tibora Pospíšila. Celé postupné investovanie (priemerovanie ceny) je o tom, že neviem časovať trh (vystihnúť dno), ale bojím sa prepadu trhov. Z dlhodobého hľadiska v desiatkach rokov (ak trhy budú rásť ako doteraz) má postupné investovanie zanedbateľný efekt (ak vás zaujímajú historické testy, prečítajte si tento starší článok o dlhodobom investovaní). Pre kľud a menšie nervy však priemerovanie nákupnej ceny môžete v tejto dobe využiť.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?