Poradia si vklady v bankách s infláciou?

Autor: Filip Glasa | 9.7.2013 o 10:26 | (upravené 9.7.2013 o 11:03) Karma článku: 12,95 | Prečítané:  5064x

Aktuálne si na Slovensku ukladáme v bankách peniaze za veľmi nízke úroky. V minulosti boli úroky vyššie. Na konci 90-tych rokov boli astronomické. Koľko z týchto úrokov však ukradla inflácia?

Historicky sme si ukladali peniaze za najvyššie úroky v roku 1998 a 1999, keď si naše banky zažili malú bankovú krízu. Druhá strana mince je, že v tej dobe sme si aj veľmi draho požičiavali.

V grafe si môžete pozrieť úroky vkladov v bankách podľa viazanosti v jednotlivých rokoch:

Ale ako vyzerala inflácia? Samotná výška úrokov bez zohľadnenia inflácie nedá dobrý obraz. V nasledujúcom prehľade si môžete pozrieť historické úroky v bankách a k nim aj infláciu.

V tabuľke sú uvedené úroky podľa viazanosti a v poslednom stĺpci je inflácia:

Kolega Martin Gulka pripravil tabuľku kde sú v každom roku uvedené úroky na vkladoch podľa viazanosti a v poslednom stĺpci je inflácia. Červenou farbou sú označené tie úrokové sadzby, ktoré neporazili infláciu.

Z tabuľky je vidieť, že väčšina ľudí si historicky ukladá peniaze v banke za úroky nižšie ako je inflácia. V tom ktorom roku mohli exitovať aj bankové vklady ktoré infláciu porážali. Z dát národnej banky však vidíme priemerné úroky vkladov, ktoré si ľudia v realite vyberajú. Ide o priemerné úrokové sadzby celkového objemu vkladov v bankách.

Úroky porážali infláciu v rokoch 99 a 98. Ako som už spomínal, tak nevýhodou vysokých úrokov je to, že sú drahé aj úvery čo brzdí ekonomiku, rozvoj trhu s bývaním a ničí aj podniky. Ďalším slušným rokom pre bankové vklady bol rok 2002, keď bola relatívne nízka inflácia na úrovni 3,3% a viazané vklady mali úroky 5-7%.

V nedávnej dobe boli úroky reálne pluse (po započítaní inflácie) v rokoch 2009 a 2010. Kríza a problémy s likviditou tlačila banky do naháňania vkladov (zvyšovali úroky). Kríza tiež tlačila ceny niektorých tovarov a komodít dole, čo spôsobilo nízku infláciu na úrovni 1-1,6%. Výsledkom bolo pozitívne reálne zhodnotenie termínovaných vkladov.

V rokoch 2011 a 2012 stúpla inflácia skoro až k 4% a úroky zostali na úrovni okolo 1,5-2,8%. Tento rok (2013) klesla inflácia a spolu s ňou aj úroky v bankách. Banky majú depozít viac než dosť a ľudí nemusia lákať vysokými úrokmi.

Na sporiacich účtoch aktuálne slovenské banky ponúkajú úroky nižšie ako je aktuálna inflácia za posledný rok, alebo predpokladaná inflácia na nasledujúcich 12 mesiacov (1,5-1,8%). V tabuľke je jeden chyták s úrokom 5%. V čom spočíva chyták v Prima banke môžete napísať do diskusie.

Úroky na sporiacich účtoch v slovenských bankách:

Termínované vklady sú na tom o niečo lepšie. Niektoré z nich prebijú aktuálnu infláciu aj predpokladanú infláciu na ďalší rok. V tabuľke sme vybrali termiňáky s najvyšším úrokom z každej banky (bez ohľadu na viazanosť).

Úroky termínovaných vkladov na Slovensku:

Aj na termínovaných vkladoch majú niektoré banky svoje špeciálne podmienky a chytáky (okrem doby viazanosti). Nevýhody tých najvyššie úročených (ak nejaké majú) tiež môžete napísať do diskusie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister Janušek, ktorého súdia za nástenku, dohliada v Žiline na transparentnosť

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

TECH

NASA oznámila obrovský objav, prečo sú vedci takí nadšení

Veď je to „len“ ďalšia hviezdna sústava.


Už ste čítali?