Ako DSSky z(ne)hodnotili úspory v druhom pilieri?

Autor: Filip Glasa | 1.10.2013 o 11:23 | (upravené 1.10.2013 o 11:51) Karma článku: 7,32 | Prečítané:  2131x

Dôchodkové fondy zarobili málo a po odpočítaní inflácie sú zväčša v mínuse. Kto sa o druhý pilier zaujíma, toho neprekvapí, že výnosy fondov boli veľmi podobné bez ohľadu na názov fondu.

Dôchodkové fondy sú si totiž napriek názvom veľmi podobné. Určitá rôzdorodosť v portfóliách fondov sa objavila až tento rok.

Ako vyzerali výkony DSS-iek od založenia druhého piliera, si môžete pozrieť v nasledujúcich porovnaniach. Vidíte v nich výnos rok po roku a v poslednom stĺpci výnos prepočítaný p.a. za celé obdobie.

Navyše, v hornom riadku je vždy uvedený nominálny výnos a v dolnom riadku červeným písmom reálny výnos (po započítaní inflácie). Keďže výnosy v druhom pilieri boli približne na úrovni vkladov v bankách (1 - 2,5 %), je jasné, že väčšinou boli reálne výnosy záporné. Teda inflácia bola vyššia ako nominálny výnos v druhom pilieri.

Výkonnosti dlhopisových fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos po odpočítaní inflácie):

Dlhopisové fondy sú za celú históriu druhého piliera najvýkonnejšie. Napriek tomu po započítaní inflácie je ich výnos záporný (podobne ako o u väčšiny bankových vkladov).

 

  1. Prvý rok 2005 nie je celý kalendárny, ale len od marca, kedy sa spustil druhý pilier
  2. Rok 2013 má výnos uvedený len do 25. septembra
  3. V poslednom stĺpci nájdete výnos od založenia prepočítaný p.a.

Výkonnosti zmiešaných fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos po odpočítaní inflácie):

Zmiešané a rovnako aj akciové fondy mali v roku 2008 straty, keďže držali volatilnejšie dlhopisy s dlhšou splatnosťou, ako aj štipku akcií. V roku 2009 však všetko volatilné vypredali, a tak už nevedeli participovať na zotavení finančných trhov. Preto sú ich výnosy biedne.

Výkonnosti akciových fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos pod odpočítaní inflácie):

Indexové fondy sú takmer čisto akciové. Preto od svojho uvedenia v roku 2012 dosiahli najlepšie zhodnotenia. Treba mať však na pamäti, že ak by boli v druhom pilieri od roku 2005, nebolo by to s nimi až také ružové. Index MSCi World by zarobil slušne, ale európske indexy by sa od roku 2005 motali okolo nuly.

Výkonnosti indexových fondov druhého piliera (čiernym je nominálny výnos a červeným reálny výnos pod odpočítaní inflácie):

Pri zmene fondov v druhom pilieri nepozerajte až tak na výnosy za ostatné roky. V roku 2013 sa zmenili portfóliá fondov natoľko, že história výkonnosti vám nič zaujímavé nepovie. Zaujímavé bude sledovať výnosy fondov od roku 2013.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Milión dôchodcov na Slovensku: Bojujú o dôstojný život, dokedy sa dá

Vyše 7500 ľudí čaká na miesto v domove pre seniorov.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Okrem vychádzok k lekárovi ich naozaj nič nečaká?

Až po päťdesiatke si človek uvedomuje, že staroba je tŕnistý pojem.

Dobré ráno

Dobré ráno: Mafia, exsiskára a policajti sa spojili, aby sledovali novinárov

Sledovanie novinárov hovorí o rozpade právneho štátu.


Už ste čítali?