Zisk aj tržby každej firmy budú na internete

Autor: Filip Glasa | 11.11.2013 o 9:45 | Karma článku: 12,51 | Prečítané:  7462x

Od roku 2014 sa spustí Register účtovných závierok, kde budú verejne dostupné hospodárske výsledky všetkých firiem. Aj doteraz však bola každá firma povinná zverejňovať účtovné závierky a finančné údaje z nich boli dostupné pre verejnosť.

V októbri sa založilo 4311 nových firiem, čo je vyše dvakrát toľko ako bežný mesačný priemer (do konca novembra môžete firmu založiť ešte bez nutnosti splatiť základné imanie na účet v banke).

Nové firmy zakladajú aj živnostníci, ktorí sa rozhodli ušetriť na odvodoch. Založenie jedno osobovej s.r.o. prináša živnostníkom výhody v prvom rade pri (ne)platení odvodov do sociálnej poisťovne. V druhom rade tiež znižujú riziko, keďže za záväzky s.r.o.čky neručia zakladatelia svojim osobným majetkom.

Podnikatelia ktorí sa zakladajú s.r.o. si často neuvedomujú, jednu veľkú nevýhodu oproti živnostníkom. A to, že hospodárske výsledky obchodných spoločností sú verejným údajom. Zjednodušene povedané, finančné výsledky vašej spoločnosti, si môže pozrieť ktokoľvek z verejnosti. Konkurencia, ratingové firmy, marketingové firmy, novinári aj váš sused.

Zbierka listín

Vyše viac ako desať rokov platí, že účtovné závierky obchodných spoločností sa ukladajú do verejne dostupnej zbierky listín. Napriek tomu mnoho podnikateľov a novinárov nevie, že finančné údaje súkromnej slovenskej firmy, si môže ktokoľvek pozrieť v účtovných závierkach v zbierke listín.

Prístup do zbierky listín je trochu komplikovaný. Pre účtovnú závierku si musíte ísť na obchodný register osobne, alebo si môžete vyžiadať zaslanie elektronicky cez ústredný portál verejných služieb. Pri elektronickej žiadosti treba rátať s tým, že v Bratislave vám listinu pošlú emailom až za niekoľko týždňov, mesiacov či rokov. Osobne to trvá jeden dva dni (najprv vyžiadať osobne, o dva dni prísť po dokumenty). Na súdoch mimo Bratislavy fungujú elektronické žiadosti rýchlo. Emailom vám príde listina behom pár dní.

Neuloženie dokumentov (aj účtovnej závierky) do zbierky listín by malo byť pokutované. Nikto však nikdy nepočul o firme, ktorá by za neuloženie účtovnej závierky dostala pokutu. Časť firiem účtovné závierky do zbierky listín preto neukladá. Zdá sa teda, že by to mohla byť cesta pre podnikateľov, ktorý nechcú svoje hospodárske výsledky zverejňovať.

Register účtovných závierok

Benevolencia pri (ne)pokutovaní firiem za neukladanie závierok do zbierky listín možno vychádzala aj z toho, že sa v štátnej správe vedelo, že tento problém vyrieši nový projekt - Register účtovných závierok. Na registri sa pracuje niekoľko rokov. Pre ľudí bude dôležitá jeho verejná časť, webová stránka s účtovnými závierkami a ďalšími informáciami o firmách http://www.registeruz.sk. Momentálne na webe beží len jeho testovacia verzia.

Register rieši z môjho pohľadu hlavne ztrojené zbierania a evidenciu účtovných závierok tromi inštitúciami:

  1. Finančná správa, daňové úrady zbierajú a spracovávajú účtovné závierky pri daňovom priznaní
  2. Napriek tomu ešte musíte účtovnú závierku poslať do zbierky listín Obchodného registra
  3. A veľké firmy musia do tretice účtovné závierky publikovať aj v Obchodnom vestníku

Okrem toho že to zaťažuje firmy, tak oveľa viac tento trojitý zber a spracovanie závierok zbytočne zaťažuje zmienené tri inštitúcie. Je naozaj zbytočné zbierať a triediť haldy papiera v zbierke listín pri obchodnom registri, keď rovnaký dokument už spracováva finančná správa (daňové úrady).

Od roku 2014 už nebude nutné posielať závierky do zbierky listín. Zároveň sa nezaslaním účtovnej závierky do zbierky nevyhnete publikovaniu hospodárskych výsledkov vašej firmy, ako tomu bolo doteraz. Účtovnú závierku bude mať finančná správ z vášho daňového priznania. Tú spracuje Datacentrum (príspevková organizácia MF SR, ktorá sa stará o register účtovných závierok) a dáta ako aj samotná závierka sa objaví na webe registeruz.sk.

V testovacej prevádzke na webe ešte nie sú všetky spoločnosti a ani všetky účtovné závierky. Od nového roka by však vo verejnej časti registra mali byť všetky firmy a ich účtovné závierky aj za rok 2012. Tak isto aj vyťažené dáta z týchto závierok. Teda čísla v tabuľkách a nie len oskenované závierky ako dnes.

Časť vyjadrenia na moje otázky zaslané Datacentru:

„Ostrá  prevádzka  Registra  účtovných  závierok  nabehne  po 1.1.2014, kedy správca  registra  zabezpečí  uloženie  a zverejnenie príslušných účtovných závierok vo verejnej i neverejnej časti najneskôr do 15 dní od jej podania.

Po  tomto  termíne  budú  mať  obchodné spoločnosti zverejňované ich ÚZ (za kalendárny   rok   2013   a   neskôr)   v   dvoch  formách:  vyťažené  dáta (zelektronizované)  a sken originálneho podania na daňový úrad, resp. kópia elektronického podania cez daňový portál."

Živnostníci a fyzické osoby

Živnostníci a fyzické osoby si samozrejme zachovajú anonymitu a ich finančné údaje samozrejme nebude možné dohľadať. Pre ľudí, ktorí sú citliví na zverejňovanie finančných údajov svojej firmy, bude živnosť jedným s riešením. Druhé riešenie bude presťahovanie firmy do štátu, kde sa hospodárske výsledky nezverejňujú na internete, alebo niekam mimo únie, kde sa nezverejňujú vôbec.

Komerčné databázy a využitie dát o firmách

Zbieranie papierových a skenovaných verzií účtovných závierok zo zbierky listín bolo v minulosti nepohodlné a časovo náročné. Namiesto tejto práce ste si mohli kúpiť komerčné databázy, kde ste okrem hospodárskych výsledkov firiem mali aj spočítané kreditné ratingy.

Registeruz.sk teda nie je prvým databázovým zdrojom údajov o firmách. Rozdiel medzi komerčnými databázami a štátnym registrom je ten, že štátny register zobrazí naozaj len údaje zo závierok a nebude sa snažiť vypočítať napríklad kreditné riziko. A druhá dôležitá vec je, že bude oproti komerčným databázam bude zadarmo.

Dáta o firmách sa v komerčnej sfére používajú najmä na výpočet kreditného rizika, čo je užitočná vec, najmä keď si uvedomíme ako ľahko sa niektoré firmy môžu dostať do konkurzu a zahojiť sa v ňom na úkor dodávateľov.

Kontroverznejším príkladom použitia finančných dát o firmách je využitie na marketingové účely a na analýzu konkurencie. Tomu sa však nedá zabrániť. Ak chcete podnikať mimo živnosti, tak si treba jednoducho zvyknúť, že hospodárske výsledky vašej spoločností sú už dlhé roky verejným údajom a šikovnejšia konkurencia s nimi už dávno pracuje.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?