Koľko slovenských firiem je v strate a koľko v zisku?

Autor: Filip Glasa | 2.12.2013 o 10:08 | Karma článku: 14,40 | Prečítané:  10454x

Podľa ministra Kažimíra väčšina akcioviek neplatí dane. Týmto argumentom obhajuje daňové licencie. Peter Kažimír však už raz ukázal ako dobre vie pracovať s číslami, keď v televízii prezentoval zázračné zníženie cien plynu. Má aj pri daňových licenciciách tie čísla tak neomylne spočítané?

Kažimír sa vyjadril, že 70% akciových spoločností neplatí dane. Tak sa píše v piatkovom článku v SME. Dúfam len, že pán minister tento krát počítal lepšie ako pri jeho legendárnom vystúpení v televízii:

Kažimírové tvrdenie neviem overiť presne, ale vieme sa pozrieť aspoň na čiastkové údaje menšej vzorky firiem. Na Slovensku je približne 7000 akciových spoločností. Z nich určitá časť zverejňuje svoje účtovné závierky v Obchodnom Vestníku. Pri týchto 1297 akciovkách z Obchodného vestníka, máme vo FinState spoľahlivé dáta o ich hospodárení.

Z 1297 akcioviek bola drvivá väčšina aktívnych, keďže vykazovali tržby a  neboli v likvidácii. Počet neaktívnych (spiacich) firiem bol pri nich zanedbateľný. Akciovky som rozdelil na ziskové a stratové. Ziskové zvyčajne platia nejakú daň z príjmu a stratové nie.

Z 1297 akcioviek, ktoré publikovali účtovnú závierku s Obchodnom Vestníku bolo 33% stratových a 67% ziskových. Ako by dopadlo porovnanie všetkých 7000 akciových spoločností je otázne. Skúsime na väčšej analýze popracovať v dlhšom časovom horizonte.

Podiel stratových a ziskových akcioviek z Obchodného vestníka (1307 spoločností):

Ak už sa hrabeme v tých akciovkách a máme dáta o všetkých obchodných spoločnostiach a družstvách z Obchodného vestníka, tak by nebolo od veci pozrieť sa aj na túto širšiu skupinu firiem. Z Vestníka máme vo FinState spoľahlivo spracované dáta o 5041 obchodných spoločností a družstiev. Z nich drvivá väčšina je aktívna (má tržby a nie je v likvidácii).

Podiel stratových a ziskových firiem bol veľmi podobný ako pri akciovkách. 72% firiem je v zisku a 28% v strate. Treba však povedať, že tu pracujeme s ešte menšou vzorkou oproti celkovému počtu firiem, ako pri akciovkách.

Podiel stratových a ziskových spoločností z obchodného vestníka (5041 spoločností):

Pri aktívnych firmách, ktoré zverejňujú výsledky v obchodnom vestníku, je presne opačný pomer ako tvrdí Kažimír. Približne 70% z nich je ziskových a ziskové firmy zvyčajne platia dane.

Ak z celkového počtu všetkých akcioviek, alebo aj ostatných obchodných spoločností až 70% neplatí dane, tak ako tvrdí Kažimír, tak by sa malo pátrať po tom, koľko z nich je vôbec aktívnych (či vykazujú tržby, či nie sú v likvidácií a podobne). Po zavedení daňových licencií budú chcieť podnikatelia takéto spiace firmy zlikvidovať. Štát z nich zrejme žiadne dane aj tak neuvidí. Druhá vec je, či takýto nápor likvidácií firiem budú stíhať naše súdy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?