Druhý pilier a dôchodkové fondy v roku 2013

Autor: Filip Glasa | 1.1.2014 o 13:00 | Karma článku: 9,08 | Prečítané:  2487x

V roku 2013 sa väčšina sporiteľov automaticky presunula z akciových do garantovaných dlhopisových fondov. Následne sa do akciových fondov konečne dostali akcie a v druhej polovici roka začali akciové fondy profitovať. Zlou správou roka však bolo to, že vláda prihrala poisťovniam oveľa väčšiu porciu biznisu s anuitami. Na úkor budúcich dôchodcov.

Na začiatku roka 2013 sa väčšina sporiteľov vďaka svojej nečinnosti automaticky presunula do dlhopisových fondov. Vtedy som písal, že to nie je žiadna tragédia, lebo všetky fondy (vrátane zmiešaných a akciových) boli v skutočnosti zložením svojho portfólia skôr dlhopisové. Sporitelia sa tak presunuli z dlhopisových fondov s názvom "akciové fondy" do dlhopisových fondov s názvom "dlhopisové fondy".

To, že ľudia nereagovali na poštu z DSSiek a boli pasívni, nevadilo, lebo fondy sa mali zlučovať, rušiť a meniť svoje portfóliá. Na začiatku roka 2013 ste sa nemali podľa čoho rozhodnúť, v ktorom fonde zostať. Preto som písal, že prejsť do inej DSSky alebo do iného fondu stačí až v priebehu roka 2013.

Na rozdiel od Konštantína Čikovského si myslím, že automatický presun sporiteľov do dlhopisových fondov bol dobrý. Bez tohto presunu ľudí do konzervatívnych fondov by sa DSSky neodvážili nakúpiť do akciových fondov väčšie množstvo akcií.

Keď v akciových a zmiešaných fondoch zostali len ľudia, ktorí tam naozaj chceli byť a svoje úspory v druhom pilieri sledujú, DSSky mohli urobiť radikálnejšie zmeny v portfóliách fondov.

Akciové fondy sa zmenili k lepšiemu a zarobili

V článku SME z nedele sa píše, že akcie veľmi nepomohli a Vladimír Baláž sa čuduje, prečo akciové fondy zarobili v roku 2013 málo, keď akciové trhy rástli dvojciferným tempom.

Odpoveď je jednoduchá. Akciové fondy začali zvyšovať podiel akcií v portfóliách až v druhej polovici roka 2013, kedy sa po hromadnom presune sporiteľov do dlhopisových fondov začali konečne meniť portfóliá akciových a zmiešaných fondov.

V polovici roka 2013 sa fondy zmenili a do akciových aj zmiešaných fondov pribudli akcie. Najodvážnejší akciový dôchodkový fond Allianz Progres má 75 % akcií, druhý najodvážnejší bol akciový od VÚB Generali, ktorý má 50 % akcií.

Za posledný polrok, teda po zmene portfólií, zarobili tieto dva akciové fondy takmer toľko ako indexové fondy zamerané na svetové akcie.

V tabuľke môžete vidieť výnosy indexových a akciových fondov v druhom polroku 2013 a zároveň podiel akcií vo fonde:

Indexové fondy, ktoré kopírujú akciový index MSCI World, zarobili za druhý polrok 2013 cez 7 %. Akciové fondy Progres od Allianzu a Profit od VÚB Generali zarobili cez 6 %, pričom sú tiež sú zamerané na svetové akcie.

Výraznejšie zarobili dva fondy, ktoré sú zamerané len na európske akcie. Tie by som však kvôli nízkej diverzifikácii veľmi neodporúčal.

Podpriemerne zarobili tie akciové fondy, ktoré mali v portfóliu menej akcií alebo mali akcie v portfóliu len krátku dobu. Každopádne oproti minulosti, keď akciové fondy nemali takmer žiadne akcie, je to posun k lepšiemu.

Keďže aktuálna vláda sa dohodla s DSSkami na kompromisoch a zvýšila poplatky v indexových fondoch oproti tomu, ako ich nastavil Mihál, v prospech indexových dôchodkových fondov už hovorí len to, že majú vyšší pomer akcií. Poplatky majú zhodné s akciovými fondami.

Niektoré akciové fondy sú teraz podľa môjho názoru porovnateľne dobré (a v niečom aj lepšie - v lepšej diverzifikácii a nižšej volatilite) ako indexové fondy. Menovite Allianz Progres a pre ustráchanejších (alebo konzervatívnejších) ľudí VÚB Generali profit.

Mimochodom akciové dôchodkové fondy investujú do ETF fondov, ktoré kopírujúce akciové indexy, a rovnako aj indexové dôchodkové fondy. Rozdiel je v tom, že akciový dôchodkový fond má zvyčajne nakúpených viac indexových ETF a okrem nich má v portfóliu aj trošku dlhopisov a hotovosti (prípadne stopové prvky komodít a realít).

Indexové fondy sú najvýnosnejšie, ale je v nich najmenej peňazí

Indexové fondy sú zatiaľ najvýnosnejšie, ale je v nich len 0,58 % z celkového majetku v druhom pilieri:

Od ich vzniku však objem peňazí v indexových fondoch narástol. Na začiatku im málokto dôveroval, DSSky proti nim lobovali a označovali ich za rizikové (čo je pre ich biznis pochopiteľné). Ani média im príliš neverili, tak sa do osvety museli pustiť blogeri.

Náhoda chcela, že Mihál umožnil vznik indexových dôchodkových fondov práve v čase, keď sa akciovým trhom nadpriemerne darilo. Za svoju krátku históriu si môžu indexové dôchodkové fondy pripísať kumulatívne výnosy od 17 % do 35 %:

 

Treba mať však na pamäti, že takto vysoké výnosy za necelé dva roky nie sú obvyklé. Do budúcna treba rátať aj s poklesmi a volatilitou, na ktorú nie sú slovenskí občania zvyknutí. Na priblíženie, ako by sa mohlo indexovým fondom dariť za dlhšiu dobu, si môžete pozrieť graf indexu MSCI World za 9 rokov (od vzniku druhého piliera):

Akciový index MSCI World (svetové akcie s prevahou US akcií) by po započítaní dividend zarobil dodnes 7,65 % p.a. pred poplatkami. Čo je, myslím, slušný výnos. Európske akciové indexy by na tom však boli o dosť horšie.

Pri indexových dôchodkových fondoch sa radšej držte lepšie diverzifikovaných, teda tých, ktoré kopírujú index svetových akcií MSCI World. Do európskych akcií (indexové fondy od ING a DSS Poštovej banky) dajte dôchodkové úspory len vtedy, keď ste expert na finančné trhy a veríte európskym akciám.

Zmiešané fondy sú dobré pre ľudí, ktorí chcú mať v akciách len malé množstvo dôchodkových peňazí. Ich portfóliá pred zmenami a po nich si pozrite v tejto tabuľke:

 

Dlhopisové fondy nezarobia ani na infláciu

Dlhopisové dôchodkové fondy sú veľmi konzervatívne. Konzervatívnejšie než bežné dlhopisové fondy. Skôr sa podobajú na fondy peňažného trhu a zarobia tak málo ako vklady v bankách. Keďže Slováci držia svoje peniaze prevažne na bankových vkladoch, sú zvyknutí, že ich úspory nezarobia ani toľko, o koľko ich pripraví inflácia. Ak dlhopisové fondy zarobia len toľko čo vklady v bankách, pre bežného Slováka to nebude až taká tragédia. V staršom článku si môžete pozrieť, ako si bankové vklady poradia s infláciou. Reálne výnosy dlhopisových dôchodkových fondov budú podobné.

Dlhopisové fondy sú pre aktívnejších sporiteľov/investorov vhodné na to, aby si s ich pomocou mohli sami namiešať pomer akcií a dlhopisov a toto portfólio pravidelne rebalancovať (prípadne sa snažiť časovať trh, ak si myslia, že to dokážu). Peniaze totiž môžete mať naraz v dvoch fondoch. V jednom negarantovanom a v jednom garantovanom dlhopisovom. Ich pomer si môžete určiť sami a meniť ho viackrát do roka podľa vlastného uváženia. To dáva priestor pre špekulatívnejších sporiteľov.

Dôchodkové anuity

Najhoršou udalosťou v roku 2013 bola pre sporiteľov novela zákona o dôchodkovom sporení a zmena systému dôchodkových anuít - dôchodkových rent. Tie sú dnes nastavené tak, že väčšina sporiteľov by si musela kúpiť anuitu - rentu za celé dôchodkové úspory. To znamená, že takmer nikto sa pri odchode do dôchodku nedostane k peniazom v hotovosti, aby si svoj dôchodok mohol zariadiť a peniaze spravovať, ako on chce. Vláda a parlament tak prihrali biznis poisťovniam bez toho, aby sa sporiteľ sám mohol rozhodnúť medzi viacerými možnosťami.

Keď si spomeniem, ako nevýhodne poisťovne vyskladajú životné poistky s množstvom zbytočných poplatkov a predražením, som si takmer istý, že aj tie dôchodkové anuity od rovnakých inštitúcií budú vyzerať rovnako zle.

Dúfam, že kým pôjde do dôchodku viacej ľudí, spôsob nakladania s peniazmi z druhého piliera sa ešte zmení v prospech sporiteľov.

Kde nájdete najlepšie informácie o dôchodkových fondoch?

Pozrite sa do mesačných reportov fondov. Nájdete tam informácie o portfóliu, najvýznamnejších investíciách a o tom, čo fond v danom mesiaci robil. Sú to omnoho dôležitejšie informácie ako výkonnosť fondu za posledný rok. Fondy nikdy nevyberajte podľa názvu. Portfóliá fondu málokedy zodpovedajú názvu fondu.

Na záver by som rád poďakoval kolegovi Martinovi Gulkovi, ktorý pripravil grafy a porovnania vo viacerých mojich článkoch na blogu. Tiež by som rád poďakoval SME za to, že blogy o dôchodkových fondoch zviditeľňovalo, lebo inak by mali len malú odozvu. Ďakujem tiež ostatným médiám a blogerom, ktorí informácie z článkov použili a zvyšovali tak nízku informovanosť o fondoch v druhom pilieri.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?