Porovnajte fondy druhom pilieri v grafoch a číslach

Autor: Filip Glasa | 18.6.2014 o 8:24 | Karma článku: 10,92 | Prečítané:  6676x

O dôchodkové fondy a svoje úspory v druhom pilieri sa zaujíma málo sporiteľov. Preto sme spustili projekt druhypilier.sme.sk, ktorý – dúfam – zvýši záujem a informovanosť ľudí o vývoji svojich dôchodkových úspor.

Projekt druhypilier.sme.sk je postavený na Open dátach z Národnej banky Slovenska. Okrem iného ukazuje, ako sa dáta zo štátnych inštitúcií dajú využiť zmysluplne v prospech občana.

K téme druhého piliera a dôchodkových fondov som sa dostal tak, že som začal na blogu a na svojom webe Ako-investovat.sk písať o tejto téme články, pretože sa mi zdalo, že je téma analyzovania dôchodkových fondov málo pokrývaná klasickými médiami. Tie sa sústreďovali hlavne na politiku okolo druhého piliera a menej na porovnávanie a analyzovanie konkrétnych fondov alebo vplyvu politických rozhodnutí na vývoj fondov v druhom pilieri.

K článkom a blogom sme si s kolegom Martinom Gulkom robili výpočty a grafy v Exceli. Elegantnejším riešením by samozrejme bolo, keby aspoň základné výpočty a ich vizualizácia prebiehali automaticky na webe. Petrovi Mačingovi z Petit Pressu som navrhol, že by sme pre SME mohli vytvoriť takýto dátový projekt. Týmto by som sa chcel jemu aj Konštantínovi Čikovskému zo SME poďakovať za to, že sa s témou stotožnili a umožnili nám projekt urobiť podľa našich predstáv.

O projekte druhypilier.sme.sk

Na hlavnej stránke nájdete rýchly prehľad toho, ako vyzerajú dôchodkové fondy v druhom pilieri. Vidíte fondy rozdelené na skupiny (akciové, dlhopisové, zmiešané a indexové) a ich výnosy za posledných 12 mesiacov. 

Prehľad fondov na hlavnej stránke druhypilier.sme.skPrehľad fondov na hlavnej stránke druhypilier.sme.sk (Filip Glasa)

Okrem toho vidíte na spodnej časti hlavnej stránky aj rozloženie majetku vo fondoch. Z grafu je vidieť, že drvivá väčšina peňazí je v dlhopisových fondoch.

Majetok v dôchodkových fondochMajetok v dôchodkových fondoch (Filip Glasa)

Porovnanie fondov podľa skupín – akciové, dlhopisové, zmiešané a indexové

Keď si v menu kliknete na akciové fondy, zobrazí sa stránka v tabuľkou. V nej vidíte akciové fondy a ich výnosy rok po roku. Vidíte, že v roku 2008 klesli o 6 – 11 %, pričom akciový index MSCI World klesol až o 37 %. Od roku 2009 sa akciové indexy rozbehli, ale dôchodkové akciové fondy tento trend nenasledovali, keďže ich zabrzdili zmeny v legislatíve. Preto od roku 2009 do roku 2013 vidíte pri akciových fondoch takmer hladkú krivku.

Akciové dôchodkové fondyAkciové dôchodkové fondy (Filip Glasa)

Detail konkrétneho dôchodkového fondu

V detaile fondu vidíte veľmi podobnú tabuľku aj graf ako pri skupine fondov. V detaile však máte pre prehľadnosť len jeden fond a na porovnanie len infláciu, prípadne index MSCI World. Celkom dole graf majetku vo fonde ukazuje, ako klesol majetok v tomto fonde (vo všetkých akciových) v roku 2013, keď pasívnych sporiteľov (ktorí neposlali do DSS-ky návratky) DSS-ky automaticky previedli do dlhopisových fondov.

Majetok v akciovom dôchodkovom fonde Generali ProfitMajetok v akciovom dôchodkovom fonde Generali Profit (Filip Glasa)

Samotný automatický presun ľudí a peňazí do dlhopisových fondov nebol zlý. Jednak v akciových fondoch v tom čase (po legislatívnych zásahoch v roku 2009) aj tak neboli akcie, ale len dlhopisy. Ale tiež preto, že to zmenšeným akciovým fondom, kde už zostali len aktívnejší sporitelia, umožnilo, aby opäť začali investovať do akcií. A výsledky sa dostavili, čo môžete vidieť na porovnaní všetkých fondov spolu.

Moje fondy a porovnanie všetkých dôchodkových fondov spolu

Nakoniec sa pozrite na podstránku Moje fondy. Na nej vidíte v tabuľke všetky dôchodkové fondy naraz. Kliknite si na posledný stĺpec vpravo "Za posl. 12 mesiacov" a zoradíte si všetky fondy podľa ich výnosu za posledný rok.

Výnosy všetkých fondov za posledných 12 mesiacovVýnosy všetkých fondov za posledných 12 mesiacov (Filip Glasa)

V tabuľke vidíte, že keď porovnáme výnosy za posledný rok, po indexových fondoch ihneď nasledujú dva akciové fondy Progres a Profit. Tieto fondy už v lete minulého roka zmenili svoje portfóliá tak, aby zodpovedali svojim názvom. Teda nakúpili do nich rizikovejšie aktíva a hlavne akcie. Keďže za toto obdobie akciové trhy rástli, bolo to vidieť aj na výsledkoch zmenených akciových fondov.

V časti Moje fondy  môžete okrem zoraďovania fondov podľa jednotlivých stĺpcov využiť aj funkciu výberu a porovnania dvoch alebo viacerých fondov naraz. Typicky si porovnáte dva fondy, v ktorých máte peniaze. Kliknete teda na výber napríklad akciového a dlhopisového fondu. Vygeneruje sa tabuľka a graf s týmito dvomi fondmi, v ktorých máte úspory. Cez cookies si zapamätáme tento váš výber a keď prídete nabudúce skontrolovať, ako sa darí vašim fondom, zobrazíme práve tieto dva vaše fondy.

Dva vybrané fondy na podstránke Moje fondyDva vybrané fondy na podstránke Moje fondy (Filip Glasa)

Pre blogerov sme ešte vytvorili neverejnú časť http://druhypilier.sme.sk/grafy, kde nájdete všetky grafy z projektu, niektoré navyše vo forme iframe aj obrázok. Iframe použijete, ak chcete živý a denne aktualizovaný graf. Obrázok si vygenerujete, ak potrebujete zachytiť vývoj na grafe v jeden konkrétny deň. Pozrite sa hlavne na grafy výnosov všetkých fondov spolu: http://druhypilier.sme.sk/grafy-vynosy-vsetky-fondy

Grafy pre blogerov sú zúžené na 500 pixelov, aby sa dali použiť aj do užších článkov. Ak potrebujete väčšie grafy, pokojne použite tie z verejnej časti http://druhypilier.sme.sk. Napríklad skopírovaním iframu po zobrazení kódu stránky alebo klasickým printscreenom. Prosím, zachovajte však označenie grafov s logom Sme a adresou projektu. Budeme vďační aj za odkaz na konkrétne podstránky projektu, ktorých sa graf týka.

Na záver by som ešte poďakoval tímu vo FinState, s ktorým sme druhypilier.sme.sk vytvorili, a Brainhousu, ktorý nám poskytol miesto, kam môžeme hlavu zložiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kollár ležal na špeciálnom oddelení. Nemal prijímať návštevy ani nahrávať videá

O tom, že počas hospitalizácie vystúpil v televízii, nemocnica nevedela.

Dobré ráno

Dobré ráno: Raz si pamätá, raz nie. Čo priznala Jankovská?

Vo výpovedi spomína aj Roberta Fica.


Už ste čítali?